Ormanlar Enerji Hatlarına Açılıyor

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Orman Kanunu’nun 16, 17 ve 18. maddelerinin uygulanmasına ilişkin yönetmelikler ile, ormanlık alanlarda enerji üretim santralleri, petrol ve doğalgaz boru hattı, petrol ve doğalgaz arama tesislerinin kurulmasına izin verilmesinin önü açıldı.

Yingli Solar’dan AR-GE’ye büyük yatırım

Merkezi Çin’de bulunan, 2012 ve 2013 yıllarını dünya pazar lideri olarak kapatan dünyanın en büyük güneş paneli üreticilerinden Yingli Solar Türkiye Müdürü Uğur Kılıç, Solarpraxis tarafından düzenlenen PV Elektrik Santralleri (PV Power Plants) Konferansı ve İhlas Fuarcılık tarafından düzenlenen SOLAREX 2014 Fuarı’na konuşmacı olarak katıldı.

Solarex’te GENSED’e Yoğun İlgi

İhlas Fuarcılık tarafından 10-12 Nisan 2014 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezinde, Solarex İstanbul – 7.Uluslararası Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı düzenlendi. Gerçekleşen bu fuarda GENSED standına ve GENSED tarafından fuarın 2.günü organize edilen oturumlara ilgi oldukça yoğundu.

Borusan Tekirdağ RES

Borusan EnBW Enerji’nin Tekirdağ’daki 50 MW’lık Balabanlı Rüzgâr Enerjisi Santralinin (RES) ilk fazının geçici kabulü, bakanlık yetkililerinin de katılımıyla 4 Nisan tarihi itibariyle tamamlandı. Tesis aynı gün gece yarısından itibaren enerji satışına başladı.

First Solar Türkiye’de

First Solar, Inc. (Nasdaq: FSLR), Türkiye ofisinin açılışını bugün duyurdu. Yenilenebilir enerji sektörünün  duayenlerinden Evren Evcit’in yöneteceği First Solar Türkiye, şirketin Türkiye’deki büyüme planlarını gerçekleştirmeyi planlıyor. 

Burslu Nükleer Mühendislik Eğitimi

Dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında yer alan Moskova MEPhI’de iş garantili ve burslu nükleer mühendislik eğitimi için başvurular, 11 Nisan Cuma günü sona eriyor.   

Enerji politikaları masaya yatırılıyor

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, 10 Nisan’da gerçekleştirilecek “Rio+ 20 Sonrası Enerji ve Çevre İlişkileri Çalıştayı”nda tüm dünya ülkelerinin ortak gündemlerinden biri olan sürdürülebilir kalkınma, çevre ve enerji konuları ele alınıyor.

Emisyonunda hedef 2030

Avrupa Birliği ülkelerindeki mevcut sera gazı salımının 2030 yılına kadar, 1990 yılındaki seviyenin yüzde 40 altına indirilmesi planlanıyor.

Sürdürülebilir Enerji Hareketi Gönüllüleri Buluşması

Sürdürülebilir Enerji Hareketi Derneği gönüllüleri 2014 yılı çalışmalarına devam ediyor. Yenilenebilir enerji, sürdürülebilir enerji alanında kariyer hedefleyen üniversite öğrencisi SEHAD gönüllüleri 29 Mart Cumartesi günü bir araya geldi.