Güneş Panelinde Verimlilik Artışı

By | 13 Ağustos 2015

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusutarafından güneş pillerinde verimliliği artırmak amacıyla gerçekleştirilen çalışmalarda rekor seviyeye ulaşıldı. Screenshot_2015-08-13-16-24-49Piyasada bulunan güneş hücreleri, yapılarına göre genellikle %5 ile %30 arasında verimlilikle çalışırken, Doç. Dr. Cumali Sabah’ın koordinatörlüğünde iki yıldır süren çalışmalar sonucunda yüzde 30 seviyeleri aşıldı. İleriki aşamalarda, çalışmaları geliştirip yeni sürümler çıkarmayı da hedeflediklerini belirten Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cumali Sabah, “Çalışmalarımız kesintisiz devam ederse, güneş enerjisinden elektrik üretimi, yeni nesil güneş hücreleri ile birlikte daha ciddi rakamlara ulaşabilecek” dedi.

ÇALIŞMA DÜNYANIN EN SAYGIN DERGİLERİNDE YAYINLANDI

Güneş hücrelerinde ışığı emerek hapseden malzemenin genelde yarı-iletken malzemeden oluştuğunu belirtenDoç. Dr. Cumali Sabah, yaptıkları çalışmalarda bu malzemenin yerine geçebilecek bir yapı oluşturarak verimi artırmayı hedeflediklerini söyledi. Doç. Sabah, yüksek lisans öğrencileri ile birlikte yaptıkları araştırmalarda yeni bir soğurucu yapısı kullanarak ışığın olabildiğince yüksek verimlilikte emilimini sağlayarak bir rekora imza attıklarını ve iki yıl süren çalışmaları sonucunda maksimum verim olan %30 seviyelerini aştıklarını kaydetti.

Doç. Dr. Cumali Sabah’ın koordinatörlüğünde gerçekleştirilen çalışmalar, dünyanın en saygın dergilerinden “Waves in Random and Complex Media” ve “Vacuum”da yayınlandı.

2 thoughts on “Güneş Panelinde Verimlilik Artışı

 1. FERİT

  Yaşamı verimli ve sağlıklı kılmak için bilimle barışık ulusların uygarlığa sundukları katkı oranında saygı gördüklerini hep birlikte yaşayarak görüyoruz. Uygarlıkta payı olmayanların bu onurdan pay almaları ya da beklemeleri de olası değil. Bilim ve uygarlık tek başına yalnızca onur ve saygınlık değil , öncelikle o ulusların bağımsız ve egemen yaşamalarınıda sağlıyor. Öyleyse adam gibi yaşamanın ön koşulu bilimle kucaklaşmak ve onu bırakmamaktan geçiyor. Türk bilim adamları ya da bilime ilgisi olanlar gerçekten yüksek bir dözüm ile yılmadan bu yolda ilerleyip, uygarlığa parmak ısırtan buluşlarda ortaya koyabiliyorlar. Bunlardan HBO motor – Kayseri ve Muammer Yıldız Mıknatıs motoru her ikiside eşsiz ve onaylı belgeli… Sorun kamu yönetiminin ortada olmayışı… En son olarak HBO motorunun Türk devlet projesi olmasını üç yabancı dev araba fabrikası içerden bir kişinin desteği ile engellendi… Yukarda ki Türk bilim adamı Güneş akım Üretecinin verimini yükselten çalışmalar yapıyor. Peki Güneş ülkesi Türkiye de niçin tek bir tane Güneş Akım Üreteç fabrikası yok ! Niçin sürekli Almanya ve Çin den satın almak zorunda kalıyoruz ? Niçin tek bir tane 40- 50 metrelik Türk Tasarımı yel pervanemiz yok ? Niçin Bilgitaylarda Yenilenebilir Erke Mühendislik Fakülteleri kurulmuyor ? Niçin Uluslararası fuarlara Türk mühendislerini tasdarlayıp ürettiği Güneş Panelleri , Yel akım üreteçleri , Akülü arabalarımız , Akülü Motosikletlerimiz yok ? Niçin Türkiye 80 milyon tasarım ve üretimde sonlarda ? Niçin markamız yok ? ARTIK BU SIĞ VE TOSLAYICI SÜRECE DUR DEMENİN VAKTİDİR. TÜRK ULUSU TÜM KULLANDIKLARINI KENDİSİ TASARLAYIPÜRETEREK EN SAYGIN ULUSLAR ARASINDA YERİNİ ALMALIDIR VE ALACAKTIR.
  Aşağıda Yıldız ve HBO motor çekimlerine ulaşabilirsiniz. Ferit Baltacı
  https://www.youtube.com/watch?v=3h6H614xKQs
  https://www.youtube.com/watch?v=mHW6b1aFPfU

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir