Ağaoğlu'ndan Bandırma'ya Santral

By | 5 Nisan 2010

Ağaoğlu Şirketler Grubunun Balıkesir’in Bandırma ilçesine kuracağı rüzgar enerjisi santrali 200 milyon dolara mal olcak. Santral bu haliyle Türkiye’nin en büyük santralleri arasına ismini yazdıracak.

15 kilometre karelik bir alana inşa edilecek santralin türbin ihalesinde Vestas firması başı çekti. 200 milyon dolara mal olması planlanan santralde 33 türbin bulunacak ve kurulu güç 93 MW’a ulaşacak.

Ağustos ayında başlayacak türbin sevkiyatının ardından aynı ay içinde inşa çalışmalarına da start verilecek. Santralin en erken Kasım 2010, en geç 2011 ilk çeyreğinde faaliyete geçmesi hedefleniyor.

Enerji konusunda Türkiye’nin çok büyük yatırımlara ihtiyacı olduğunu söyleyen Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, “Türkiye’nin maalesef enerji konusunda yüzde 80 oranında dışa bağımlılığı var. Enerjide bu miktarda dışa bağımlı olmak demek, bir ülkenin bağımsızlığı konusunda bile tartışma konusu olur. Öncelikle kendi yerli kaynaklarımızı kullanmamız lazım. Ek ihtiyacımız olursa bunu dışarıdan temin etmemiz lazım. 93 megawatt’lık bir enerji kapasitesiyle belki de Türkiye’nin önemli bir projelerinden birini gerçekleştiriyoruz. Tüm çabamız, ülkemizin dışa bağımlılığını bir nebze olsun önlemek” diye konuştu.

Ağaoğlu Şirketler Grubu'nun Mersin - Mut'a kurduğu rügar enerjisi faaliyetleri 19 mart 2010'da başlamıştı. 33MW

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir