Akıllı Şebekeler Kongre ve Sergisi

By | 12 Mayıs 2013

atos-türkiye
9-10 Mayıs tarihleri arasında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen “Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Sergisi”nde elektrik ve enerjinin geleceği masaya yatırıldı. Atos’un sponsor olarak katıldığı etkinlikte Atos Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Orhan Akbulut, “Teknolojiyle enerji sektörünün verimliliğini artırmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

 

Elektrik tüketimi talep artışında dünyada Çin’den sonra ikinci sırada bulunan ve enerjide yüzde 76 oranında dışa bağımlı olan Türkiye, geleceğin enerji altyapısına hazırlanıyor. Bu konuda politika ve stratejiler üreterek çözüm arayışına giren ülkemiz, 2023 vizyonu çerçevesinde, yenilenebilir enerji kaynakları ve akıllı şebekelere (Smart Grid) geçiş sürecini hızlandırıyor.

Bu doğrultuda atılan büyük adımlardan biri “Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Sergisi” oldu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen ve Pendik Green Park Otel’de açılışı gerçekleştirilen etkinlik, bugün de sürüyor.

Avrupa’nın lider IT hizmetleri şirketi Atos’un da sponsor olduğu etkinliğe, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yanı sıra yerli ve yabancı sektör yetkilileri katıldı.

“VERİMLİ ENERJİNİN YOLU TEKNOLOJİDEN GEÇİYOR”  

Atos Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Orhan Akbulut, Atos’un hedefini, “Teknolojiyle enerji sektörünün verimliliğini artırmak” olarak özetledi. “Türkiye’de büyük yatırımlarla enerji projeleri hayata geçiriliyor. Bunların sürdürülebilir ve verimli bir yapıya sahip olmasının tek yolu, teknolojiyi etkin kullanmak” diyen Akbulut, “Atos Türkiye olarak, enerji sektöründeki şirketlerin operasyonel mükemmeliğe ulaşmak için ihtiyaç duydukları teknolojik altyapıyı sağlıyor ve yönetimini mümkün kılıyoruz” dedi.

“FRANSA’DA 35 MİLYON SAYACI YÖNETİYORUZ”

Toplantıda konuşma yapan Atos Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Wolfgang Domann ise, Atos’un Avrupa’da akıllı sayaç sistemine geçişte edindiği tecrübeleri İstanbul’da aktardı. Enerji dağıtım sektöründeki firmalara bütünleşik altyapı hizmetleri sunduklarını belirten Domann, enerji sektörüne yönelik tüm hizmetleri portföyünde bulunduran Atos’un milyonlarca sayacı ve kullanıcıyı kapsayan verimlilik odaklı hizmetleriyle sektörün yanında yer aldığına değindi.

“Atos’un Smart Grid çözümü, çok sayıda abonenin kullanımında olan sayaçların tek bir merkezden yönetilmesini sağlıyor” diyen Domann, Fransız elektrik dağıtım şirketi Electricite de France (EDF) tarafından kullanılan bu çözümle 35 milyon sayacın yönetimin mümkün olabileceğini belirtti. “Bu referans aynı zamanda, toplam 35 milyon kayıtlı elektrik tüketicisi bulunan Türkiye için de Atos’un yetkinliği ve çözümlerinin yeterli olduğunu gösteriyor” diye ekledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir