Anel Enerji Güneş Santrali Açıyor

By | 9 Nisan 2011


İlk güneş santrali hakkında basına değerlendirmede bulunan Anel Grup Enerji Yatırımları Başkan Yardımcısı Ender Çolak, ‘Yenilenebilir Enerji Yasası’nda güneş enerjisinde beklenen alım fiyatının 25 Eurocent/kwt altında kalmasıyla ‘yatırım yapılmaz’ diyenleri haklı bulmadığını belirtti. Yasayla birlikte güneş enerjisinde devletin alım garanti fiyatının 13,3 dolar cent/kwt olarak belirlenmesinin ardından yaşanan tartışmalara değinen Çolak, “Yerli ürün ve sistemlerin kullanılması halinde artı fiyat artışlarıyla bu rakam 16,3 dolar centlere çıkıyor. Bu fiyatla bu iş yapılmaz diyenlere katılmıyorum.” dedi.

Türkiye’nin güneş enerjisinde kendine özgü çok avantajı var. Türkiye’ye metrekareye saatte 1.500 kilovat güneş enerjisi düşüyor. Bu Avrupa ülkelerinin 1,5 katı. Ayrıca, bu alandaki yatırım maliyetleri de azalıyor. Geçen sene güneş enerjisi için 1 megavatlık santral için 3,2 milyon Euro yatırım yapılırken, bu sene söz konusu rakam 2,4 milyon Euro seviyelerine indi. Dünyada alım garantisi fiyatlarının da her yıl düştüğü bilgisini veren Çolak, Almanya hükümetinin verdiği 30 Eurocent’lik alım garantisini 25 Eurocent’e indirdiğini söyledi. Daha önce yapılan rüzgâr enerjisi lisans dağıtımında yatırımcı olmayanların da lisans aldığını söyleyen Çolak, ancak EPDK’nın güneş enerjisinde gerçek yatırımcılara lisans vereceğini düşündüklerini, “Dağıtılacak olan 600 megavatlık lisans kotasının hepsinin 2013’e kadar dolacağını düşünüyorum. Önümüzdeki 5 yıl içinde toplam enerjinin yüzde 10’unun güneş enerjisinden elde edileceğini bekliyoruz.” diye konuştu.

Japon Toyota şirketi ile Türkiye’de ortak yatırım için çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Anel Grup Enerji Başkanı Çolak, yatırımın detayları hakkında bilgi vermedi. Güneş enerjisi yatırımında Almanya, İspanya, İtalya gibi ülkelerin belli doygunluğa ulaştığını söyleyen Çolak, “Yeni pazar arayan ülkeler güneş enerjisi için Türkiye’yi seçecektir.” sözlerine yer verdi.

Önümüzdeki yıl Türkiye’de evlerde güneş enerjisinin kullanılacağını düşündüklerini söyleyen Çolak, “Baymak ile anlaşma yaptık. Ürettiğimiz güneş panelleri Baymak’ın bayileri aracılığıyla evlere monte edilecek.” dedi. Evlerde kurulacak güneş enerjisinin maliyetinin yaklaşık 7 bin Euro olduğunu söyleyen Çolak, bununla 10-12 yılda geri dönüşüm sağlandığını belirterek, “Evsel kullanıcılar için KDV iyileştirmesi bekliyoruz. Devlete de bunun getirisi olacaktır. Dünyanın birçok ülkesinde KDV indirimi var.” diye konuştu. Öte yandan Anel Enerji, Kıbrıs’a kurduğu 1,3 megavatlık Türkiye’nin ilk güneş enerjisi santralinin açılışını mayıs ayı sonunda yapacak. Çolak, söz konusu santralin ilk olma özelliği taşıdığını söyledi. ZAMAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir