Büyük Rüzgar Türbinleri

By | 14 Nisan 2013

siemens-swt-6.0-154
Siemens’in dev rüzgar türbinin kanat büyüklüğü nerdeyse Airbus A380’in genişliğiyle aynı.

Büyük rüzgar türbinleri daha fazla elektrik üretme kapasitesine sahip. Bu nedenle gelişmiş projeleri hayata geçirmek isteyen üreticiler devasa türbinler üretmenin yollarını arıyor. İlk bakışta kolay gibi görünse de büyük rüzgar türbinleri üretim, taşıma, montaj gibi alanlarda pek çok zorluk ortaya çıkarıyor.

Siemens’in Danimarka Østerild test istasyonunda imal edilen rüzgar türbinleri denize  kurulacak. SWT 6.0-154 modelinin çapı 154 metre.

siemens-swt-6.0
Video:

One thought on “Büyük Rüzgar Türbinleri

 1. Uğurtan ERUL

  Bu kadar büyük kanat yapılma sebebi , düşük devirlerde dönme mecburiyetinde olan kanatlardan , alternatörün devri olan 15oo d/dakikaya yükseltilme mecburiyeti.Bu sebeple de yüksek döndürme momentine ihtiyaç olması.(moda ismi “Tork !”):-)

  Avrupadaki tesisler Hk.da bilginiz varsa , bu yel değirmenlerinin zaman zaman devre dışı bırakılmak mecburiyetinde kalındığını görürsünüz.
  Ben yel değirmenleriyle elektrik üretimi için “salaklık” deyimini yumuşatarak ” saflık ” demek istiyorum.Görüntü ve ses kirliliği de cabası.
  Rüzgâr yok , elektriğe ihtiyaç var veya ,rüzgâr var ama tesisin aşırı yüklenmesini önlemek için üretimi durdurmak macburiyeti oluyor. Milyon değerindeki tesisten kısmen istifade ediliyor. Çünkü elektriği depolamak mümkün değil.

  Bunun yerine değirmenleri kompresör haline getirerek basınçlı hava depolamak mümkün ve bir alternatörü basınçlı havayla çalıştırmak da mümkün. Bu durumda çok daha küçük yel değirmenleri de yeterli olacaktır. Bu da ses ve görüntü kirliliği için pozitif bir olaydır.
  Selâm ve sevgilerle.
  Emekli Makine teknikeri

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir