Çalışanları İçin Ağaç Dikti

By | 28 Ocak 2014

soyak
Soyak Holding şirketleri çalışanları, Enerji Tasarrufu Haftası’nda karbon ayak izlerini ölçümledi. Bireysel ölçüm yapan çalışanların karbon ayak izlerini sıfırlamak amacıyla Soyak Holding, Çeşme Ildırı’da dikilmek üzere Ege Orman Vakfı’na 500 ağaç bağışta bulundu. En az karbon ayak izi olan 3 çalışana da limon ağacı armağan edildi. 

Bu sene Enerji Tasarrufu Haftası’nda Soyak çalışanları ilginç bir uygulama gerçekleştirerek karbon ayak izlerini ölçümlediler. Soyak Holding bünyesinde yer alan 11 şirketten ölçümlemeye katılan çalışanların, bireysel faaliyetleri sonucu yarattıkları karbon ayak izi miktarı, 709,468 ton olarak belirlendi. Soyak da, bu miktardaki karbon ayak izini sıfırlamak amacıyla Çeşme Ildırı’da dikilmek üzere Ege Orman Vakfı’na 500 fidan bağışladı. Her çalışanın karbon ayak izi miktarına göre 1 ila 19 adet arası ağacın dikildiği ölçümlemede, en az karbon ayak izi olan 3 çalışana limon ağacı hediye edildi. Çalışanların http://karbonayakizi.com/ sitesinden hesapladıkları karbon ayak izi ölçümlemesi sonucundaSoyak Holding şirketlerinden Traçim’den Necati Küçükibrahimoğlu, Soyak Yapı’dan Can Kerman ve Esra Aydın limon ağacı kazandılar. En fazla karbon ayak izi olan 3 çalışana da Mark Lynas’ın ‘Karbon Ayak İziniz: Karbon Kirliliğinizi Düşürmek için Basit Yöntemler’ isimli kitabı hediye edildi.

Soyak Holding Kurumsal İlietişim Koordinatörü Fatma Çelenk karbon ayak izi ölçümlemesiyle ilgili “Soyak Holding’in kurumsal kültürü Sürdürülebilir Yaşam Yaklaşımı üzerine bina edilmiştir. İşte bu bağlamda Enerji Tasarrufu Haftası vesilesiyle de enerji tasarrufu konusunda bir kez daha bilinçlenmek ve farkındalık yaratma çalışmalarımıza devam ettik.” diye konuştu. Kurumiçi bilinçlenme faaliyetleri kapsamında etkinliğe katılan çalışanlarla paylaşılan mektuplara da değinen Çelenk “Bildiğiniz gibi, atmosferdeki karbondioksit, metan ve diğer sera gazı oranlarındaki artış, gezegenimizin sıcaklığını yükseltmektedir. Bu gazlardaki artış atmosferimizi ısıtmakta ve kutup bölgelerindeki buzların erimesine yol açmaktadır. Bireylerin karbon ayak izlerinin küçülmesi bu süreçleri yavaşlatacağı için gezegenimizin geleceği açısından çok önemlidir.” mesajlarının önemini bir kez daha belirtti.

Çelenk, etkinlik sonuçlarını değerlendirirken, “Dünya üzerindeki ekosistemi oluşturan tüm doğal varlıkların korunması ve insan kaynaklı iklim değişikliğine dair politikaların ve toplumsal bilincin oluşturulması adına biz de küçük bir katkıda bulunmak istedik. Etkinliğe katılan çalışanlarımızın karbon ayak izlerini sıfırlamak adına 500 ağaç dikimi için harekete geçtik. Bu ölçümlemeyle dünyaya ve ülkemize katkı sağlayacak tasarruf bilinciyle hareket etmenin son derece önem taşıdığını bir kez daha çalışma arkadaşlarımızla paylaştık.” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir