Elektrikli Araçların Menzilleri Artıyor

By | 27 Şubat 2014

Elektrikli araçların şarj süresini uzatacak bir girişimin temelleri atılıyor. Bosch, Mitsubishi ve GS Yuasa firmalarının ortaklaşa girişimiyle kurulan şirket lityum-iyon pillerin ömrünü artırmaya çalışıyor.

elektrikli-pilLithium Energy and Power GmbH & Co. KG ismiyle kurulan şirketin amacı elektrikli araçların kullandığı lityum-ion pillerin yapısını iyileştirerek 2 kat daha uzun menzile ulaştırmak ve daha küçük piller yaparak maliyetleri azaltmak.

2 thoughts on “Elektrikli Araçların Menzilleri Artıyor

 1. FERİT BALTACI

  Adam gibi yaşamanın ön koşulları vardır.
  Tıpkı , uluslararası olimpiyatlara katılmak için tüm sporcuların bir sınır değerini aşmış olması beklenir.
  Dolaysiyle ben de sporcuyum diyen her kes katılamaz . Sayısal bir gösterge istenir. Çok sayıda sporcu ile katılan ülkelerİSE daha saygın karşılanır.
  Ya da Uluslararası Araç Fuarlarına , bize yerli malı diye sunulan ve üretim izniyle yapılan Fiat , Renault , Ford kökenli taşıtlar katılamaz . Çünkü asıl fabrika buna izin vermez. Sen , benim alt birimimsin , tasarlayan , üretim uygulayım bilimine göre işlemleri belirleyen benim, sen bana bağlı bir alt kuruluşsun , ben varsam sen varsın der , ve fuara katılmasına izin vermez. Kendi tasarlayıp ürettiği araçlar ile fuarlara katılan ülkeler yine saygın ülkeler arasına çok kolay girerler.
  Pek çok konu da yoklarımız varsa , en somut olarak ülkelerine sokmak istemezler VİZE engeli ile girişimizi önlemeye çalışırlar. Biz de niçin yeterince arge yok , Bilgitaylarımız niçin çağdaş bilim konusunda yeterli patent alacak çalışmalar , buluşlar yap(a)mamış ? Kesin ve en kısa yanıt “BAĞIMSIZLIKTIR.
  Balkı Binit ( Elektrikli Otomobil ) , taşıtlarında erim (menzil ) sorununa çözüm önerileri ;
  1- Kentler arası yol boyunca Güneşten , yelden balkı üretimi yapan erk duraklarının yapılması.
  2- Elde edilen Balkı erkini varolan boş Akımsaklarlara ( Akü ) yüklemek.
  3- Tüm araçlar da Ölçünlü ( Standart ) Akımsaklar kullanmak.
  4- Duraklara ” İvedi Akımsaklar Değişim Düzeneği ” DOLU ERK kurmak.
  5- Durağa gelen boşalmakta olan araçlar , gerek duyduğunda düzenek yardımıyla el değmeden dolu erk ile boşu değiştirmek.
  6- Türk malı ve tasarımı BALKI BİNİT KURUMU ” kurmak .
  7- Bazı Bilgitaylarda BALKISAL TAŞITLAR FAKÜLTELERİ açmak.

  Reply
  1. Hayrullah

   Kesinlikle katılıyorum bu öneriye. Tıpkı benzin istasyonuna gider gibi akü değiştirmek en kolay çözüm olacaktır elektrikli araçlar için.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir