Elektrikte İhtiyaç Fazlamız Var

By | 16 Temmuz 2013

Taner Yıldız
Enerji Bakanı Taner Yıldız, Kayseri’de katıldığı bir vakıf etkinliğinde Türkiye’nin elektrik arzı hakkında bilgiler verdi.

Yıldız, bir soru üzerine, sıcaklar arttıkça gerek klima gerekse su pompalarının kullanımı nedeniyle elektrik tüketiminin arttığını söyledi. Buna yanında, Türkiye’nin enerji fazlası olduğunu belirten Yıldız, elektrik arzında sıkıntı yaşanmayacağını vurguladı.

Meteorolojik verilere göre, hava sıcaklıklarının daha da artmasının beklendiğini ifade eden Yıldız, şunları söyledi:

“Ama ona da hazırız. Türkiye genelinde şu anda günlük 800 milyon kilovat saate yakın elektrik tüketimi var. Bunları karşılayabilecek durumumuz mevcut. Biz 40 bin megavatlar civarında ’emre amade’ dediğimiz kurulu gücümüzü de hazırda tutuyoruz. Şu anda 3 bin 500 ile 4 bin megavat civarında fazlamız var. Bir yandan da enerji santrallerindeki büyümelerimiz devam ediyor. Herhangi bir sıkıntı öngörmüyoruz.”

One thought on “Elektrikte İhtiyaç Fazlamız Var

 1. eksom

  Enerji bakanın faktör 5-den haberi varmıki?
  Birleşmiş milletlerde enerji sorunlari ile uğraşan Prof. Dr. Ernst Ulrich von Weizsäcker (Co-Chairman) konuyla ilgili aydınlatmalarda bulunabilir.
  Doğru dürüst yalıtımlı ve enerjisini kendisi üreten binalar inşaa edebilseler, enerji tüketiminde %50 azalma olur. Artı hav ve çeverer kirliliğide azalır. Hele güneşin, suyun, rüzgarın ve jeotermal kaynakların bol olduğu bir Türkiyede.
  SLM
  http://www.ekcom.com
  Hasan Eker

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir