Ezinç'ten Güneş Enerjili Araba

By | 6 Temmuz 2010

Türkiye’de ve dünyada güneş enerjisi sektörünün öncü şirketi EZİNÇ,
Erciyes Üniversitesi ile birlikte geliştirdiği “Ezinç-Erü Mobil” isimli güneş arabasıyla “TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları Formula-G”ye katılıyor…

Ezinç Erciyes Üniversitesi ile birlikte geliştirip hayata geçirdiği “Ezinç-Erü Mobil” isimli güneş enerjili otomobiliyle TÜBİTAK tarafından 5-11 Temmuz 2010 tarihlerinde İzmir Yarış Pisti’nde düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları’na katılıyor.

“Ezinç-Erü Mobil”, Erciyes Üniversitesi Temiz ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kulübü ile Ezinç mühendislerinin ortak çalışmalarıyla hayata geçirildi.

Ezinç Genel Müdürü Hakan Alaş, “Ezinç-Erü Mobil” ve bu kapsamda yaptıkları çalışmalarla ilgili olarak şunları söyledi:

“Dünyada ve Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin kullanımı gittikçe önem kazanıyor. Çevrenin korunması ve enerjinin doğru kullanılması günümüzde insanlığın başlıca sorunsallarından biri haline geliyor. Şu anda Türkiye’de sadece evlerde su ısıtma amaçlı güneş enerjisi kullanılması bile yaklaşık 600 milyon dolarlık petrol ithalatını engelliyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından güneşin diğer alanlarda da kullanımının çevreye büyük katkısı olacaktır. Biz de Türkiye’de ve dünyada güneş enerjisi alanında önde gelen firmalardan biri olmanın sorumluluğuyla  Erciyes Üniversitesi’nin bu yöndeki faaliyetlerini desteklemekten gurur duyuyoruz. Erciyes Üniversitesi’ndeki akademisyenler ve öğrenciler “Ezinç-Erü Mobil” için büyük bir özen ve özveriyle çalıştılar. Ortak bir çalışma ve emekle ortaya çıkan bu aracımızla hem Formula G’de hem de uluslararası yarışmalarda derece almayı hedefliyoruz.”

Tübitak Alternatif Enerjili Araç Yarışları Formula-G hakkında daha detaylı için:

(biltek.tubitak.gov.tr/yarislar)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir