Gazi Teknopark

By | 11 Kasım 2011


Gazi Teknopark yenilenebilir enerji üretiyor.
Gazi Teknopark’ın çatısına ve bahçesine güneş panelleri döşeyen Teknologis Genel Müdürü Mustafa Atilla, Gazi Teknopark içerisinde kurulan yaklaşık 300 kilowatlık güneş enerjisi santraliyle güneş enerjisine dayalı örnek bir uygulamayı hayata geçirdiklerini bildirdi.

İlk olma özelliği
Santralin Türkiye’nin güneş enerjisinden elektrik üretimi sağlayan en büyük kurulumu olma özelliğini taşıdığını anlatan Atilla, “Enerji kaynaklarının verimliliği, yenilenebilir enerji ve çevre teknolojileri konusunda çalışan firmalarla da öne çıkan Gazi Teknopark bu santralle ihtiyaç duyduğu enerjiyi yenilebilir enerji kaynaklarından sağlayan ilk teknopark oldu” dedi. Güneş enerji panellerinin çatı, yer ve kapalı otopark üzerine döşendiğini kaydeden Atilla, sabit ve güneşi izleyen hareketli panel uygulamalarının kullanıldığını belirtti. Türkiye’nin 100 kilowatın üzerinde ilk solar otoparkı, en büyük Güneş İzleyici Panel sistemi (Tracker) ve Türkiye’nin ilk Güneş Enerjisiyle çalışan Elektrikli Araç Şarj İstasyonunun kullanıldığına işaret eden Atilla, bayramdan sonra güneş panellerinin etkin bir şekilde elektrik üretimine başlayacağını anlattı.

Gazi teknoparka kurulacak tüm güneş panelleri elektrik ihtiyacının yarısını karşılayacak. Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığının desteğiyle yürütülen projenin 8 yıl içinde kendini amorti edeceği belirtiliyor.

One thought on “Gazi Teknopark

  1. berna

    Bravo…Keşke senin ODTÜ’de olduğun zamanı değerlendirebilseydim…Sonra bir-iki kez karşılaştık ama çok zaman geçmişti…Umarım senin için her şey yolunda gidiyordur…Berna…

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir