Güneş Enerjili Oteller

By | 6 Eylül 2012

Merkezi Çin’de bulunan ve dünyanın en büyük güneş panelleri üreticilerinden biri olan Yingli Solar Türkiye Genel Müdürü Uğur Kılıç, Türkiye’deki turizm sektörünün güneş enerjisini kullanarak enerji maliyetlerini düşürmek için önemli bir imkana sahip olduğuna dikkat çekti.
Uğur Kılıç, Yingli Solar’ın küresel olarak turizm sektöründe önemli projeler gerçekleştirdiğini ve önemli bir tecrübeye sahip olduğunu söyleyerek, “Tüm enerji ihtiyacını güneş enerjisinden sağlayan Çin’in Hebey Eyaleti’nin Boading kentindeki Power Valley Jinjiang Uluslararası Otel’i projesini hayata geçirerek dünyada bir ilke imza atmıştır” dedi.
Dünyada 10 bölgesel ülke ofisinde, 11 bin çalışanı, 25 yıllık tecrübesi, 3 GW’tan fazla kurulu parkı ve 2,5 GW üretim kapasitesiyle en büyük Fotovoltaik (PV) üreticilerinden Yingli Solar, Türkiye ofisiyle Türkiye’de turizm sektöründe önemli projeleri hayata geçirmeye hazırlanıyor. Türkiye’nin özellikle turizm tesislerinin bulunduğu güney bölgesinin yüksek güneş enerjisi potansiyeli olduğunu belirten Uğur Kılıç, turizm sektörünün enerji maliyetlerini düşürmek için güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmek için önemli bir imkana sahip olduğunu belirtti.

Otellerin enerji faturası yüzde 40 düşüyor

Uğur Kılıç, otellerin en büyük maliyetleri arasında olan enerji maliyetlerini düşürmek için güneş enerjisinden faydalanması gerektiğine işaret ederek, şöyle konuştu:
“Türkiye’nin ortalama yıllık toplam güneşlenme süresi 2.640 saat (günlük toplam 7,2 saat). Güneş enerjisi potansiyeli 380 milyar kWh/yıl gibi önemli potansiyele sahip. Mart 2012 tarihinde çıkarılan Yenilenebilir Enerji Kanunu ile birlikte kurum ve kişilere kendi elektrik enerjilerini üretmelerine izin vermesi, otellere önemli bir fırsat sunmaktadır. Oteller güneş enerjisini kullanarak elektrik faturalarını yüzde 30 – 40 oranında düşürebileceklerdir. Yingli Solar turizm sektöründe gerçekleştirdiği küresel projelerle önemli bir deneyime sahip. Çin’in Hebey Eyaleti’nin Boading kentindeki Power Valley Jinjiang Uluslararası Otel’i projesini hayata geçirerek dünyada bir ilke imza attı. Yingli Solar Türkiye olarak ülkemizde bu alanda önemli projeleri hayata geçirmek üzere çalışmalarına hız verdi.”


Yatırım 5 yılda geri dönüyor
Yingli Solar Türkiye Genel Müdürü Uğur Kılıç, güneş enerjisi yatırımlarının ortalama olarak 5 veya 6 yıl içerisinde geri döndüğünü belirterek, “Güneş enerjisinden elektrik üreten solar panellerin ömrü ortalama 45 yıl olduğu ve bakım maliyetlerinin çok düşük olduğu göz önüne alındığında çok faydalı bir yatırım olduğu anlaşılmaktadır.” dedi.
Yeşil Yıldız’lı otellerin sayısı artmalı
Uğur Kılıç, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2008 yılında çevreye duyarlı konaklama tesislerine vermeye başladığı ”Yeşil Yıldız” unvanını alan otel sayısının 4 yılda sadece 25 otel ulaşmasının endişe verici olduğunu vurgulayarak, “Turizm sektöründe faaliyet gösteren otellerin denizlerin temizliğini simgeleyen Beyaz Bayrak almak için gösterdikleri ilgi ve önemi Yeşil Yıldız unvanına sahip olmak için daha fazla çaba göstermesi gerektiğine ve Yeşil Yıldız alan otellerin sayısının hızla artması gerektiğine inanıyorum” dedi.

One thought on “Güneş Enerjili Oteller

  1. EKSOM

    Fotovoltaik modüllerinin 30-35 derece ve üstü sıcaklıklarda ne kadar enerji kaybına uğradığında umarım hesablara koymuşlardırlar!

    SLM
    http://www.invendi.de

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir