Güneş Enerjili Sulama

By | 4 Aralık 2012


GAP’da  yeni bir uygulama başlıyor. Bölgedeki kaçak elektrik kullanımını azaltmak için güneşten faydalanacak. Tarım alanlarının sulanmasında kaçak elektriğin yoğun olarak kullanıldığını gören yetkililer bunun için güneş enerjili sulama sistemleri kuracak.
GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, konuyla ilgili pilot proje hazırladıklarını söyledi. TEDAŞ verilerine göre bölgedeki kaçakta Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin ilk 3 sırada. Karahocagil’in anlattıklarına göre İdare, bölgeden sudan sonra güneşi de ikinci enerji kaynağı olarak seçti.

27 milyar kwh elektrik üretilecek
Sadrettin Karahocagil GAP Master Planı’nın belirlediği hedef ve büyüklüklere ulaşılabilmesi için yapılması öngörülen kamu yatırımlarının finansman ihtiyacının 2011 fiyatlarıyla 44,5 milyar lira olduğunu söyledi. GAP’ın tamamlanmasıyla 1,82 milyon hektar alanın sulamaya açılacağını ve yılda 27 milyar kWh hidroelektrik üretimi ile ülke ihtiyacının büyük bir bölümünün karşılanacağını kaydetti.

Atıklardan gaz üretilecek
Karahocagil şu ‘Tarımsal ve hayvansal atıklardan gaz ve elektrik üretiminin değerlendirilmesi bölgenin enerji kaynaklarının çeşitlenmesini sağlayacak’ dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir