Kıbrıs'ta Güneş Enerjisi

By | 12 Ocak 2010

Türkiyeli bir firma Kıbrıs’taki oteller, şirketler ve diğer kurumlara güneş enerjisi kullanarak, aydınlatma sistemi kurmak amacıyla çalışma başlattı.
Göktaş Enerji Şirketi ortağı ve Genel Müdürü Muzaffer Ölçer, çevreye zarar vermeden enerji üreten sistemle elektrik enerjisi maliyetlerinin azaltılabileceğini belirterek, güneş enerjisi teknolojisiyle Kıbrıs’a ekonomik anlamda da ciddi katkılar sağlayabileceklerini ifade etti.
Kıbrıs’ın güneş enerjisi açısından çok büyük kapasitesi bulunduğunu anlatan Ölçer, güneş enerjisinin bedava olduğunu, çevreyi kirletmediğini, sınırsız bir enerji kaynağı olduğunu söyledi.
Sistemin belli bir kurulum maliyeti olduğunu belirten Ölçer, “sistemin kurulduktan iki yıl sonra kendini amorti edeceğini belirtti.
Ölçer, KIBRIS’a ülkede yaptıkları çalışmalar ve sistemle ilgili bilgi verdi.

Kullanılan sistem

Muzaffer Ölçer, kendi sistemleriyle ilgili bilgi vererek, güneş enerjili teknolojilerde mevcut sistemlere göre % 27 avantajı olan bir sistem uyguladıklarını anlattı.
“Şu anda Göktaş Enerji olarak Türkiye’de kendi teknolojimizle güneş enerjili uygulamalar yapmaya çalışıyoruz. Daha çok aydınlatma teknolojileri, iklimlendirme, yol ve tünel aydınlatmaları, şehir plancılığı gibi Türkiye’de denenmemiş sistemleri kurmaya çalışıyoruz” diyen Ölçer, en büyük partnerleri ve çözüm ortaklarının Philips Aydınlatma Hollanda Merkezli olduğunu söyledi.
Ölçer, daha önce Edirne’de şehir plancılığı üzerine bir proje gerçekleştirdiklerini, şehrin aydınlatılması, efektlendirilmesini içeren projeyle, özel günlerde şehrin çehresini tamamen değiştirecek güneş enerjili sistemler kurduklarını anlattı.

“Kıbrıs’ta aydınlatma çok ciddi bir gider”

Ölçer, Kıbrıs’taki otel, şirket ve kurumlara güneş enerjisi teknolojisi getirmek amacıyla incelemeler yaptıklarını söyledi.
Özellikle beş yıldızlı otellerde inceleme yaptıklarını kaydeden Ölçer, ciddi şekilde enerji sarfiyatı yapıldığını gördüklerini belirtti.
Kıbrıs’ta aydınlatmanın çok ciddi bir gider olduğunu tespit ettiklerini söyleyen Ölçer, aydınlatma teknolojilerinin gelişmiş olmadığını kaydetti.
Ülkenin tarihi, turistik yerleri ve otellerin çok ciddi bir enerji sarfiyatı içinde olduğuna işaret eden Ölçer, “biz aydınlatma ve güneş enerjisi sistemleri ile bunları bedavaya getirmeyi düşünüyoruz” dedi.
Kıbrıs’ın turizmi ve ekonomisine katkı sağlamaya çalıştıklarını belirten Ölçer, “biz ciddi bir misyonu üstleniyoruz. Çünkü enerjide bağımlılığı ve enerjideki maliyetleri azaltabilecek teknolojilerle Kıbrıs’a çok ciddi katkılar sağlayabileceğimize inanıyorum” dedi.

Güneş enerjisinin avantajları
Kıbrıs’ın güneş enerjisi bakımından ciddi potansiyeli olduğunu ifade eden Ölçer, bu sistemin avantajları konusunda bilgi verdi.
Güneş enerjisinin bedava olduğunu, çevre kirliliği yapmadığını belirten Ölçer, sözlerine şöyle devam etti:
“Güneş enerjisi bitmez tükenmez bir enerji kaynağı. Sistemik bir kurulum maliyeti var. Sistem kurulduktan itibaren yaklaşık olarak iki yılda kendini komple amorti edecek düzeydedir. 20 yıl da bizim garantimiz altındadır. Bu sistem kuran şirketler enerji bağımlılığından kendini kurtarmış olacaklardır”
Ölçer, inceleme yaptıkları beş yıldızlı bir otelin, kendi sistemlerine geçtiği zaman sadece aydınlatma bazında yüzde 400 tasarruf edeceğini söyledi. (kibrisgazetesi.com)

One thought on “Kıbrıs'ta Güneş Enerjisi

  1. sağlık market

    hayırlısı olsun inş başarı sağlanır…

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir