Akkuyu’daki santral devrede!

By | 24 Kasım 2010

Mersin’in Gülnar İlçesine bağlı Büyükeceli Beldesindeki Camiye Norm Enerji Sistemleri tarafından Güneş Enerji Santrali (GES) kuruldu.

Norm Enerji Sitemleri, Silifke’ye yaklaşık 1 saat mesafede, Akkuyu’da kurulması planlanan nükleer santral alanına ise yürüme mesafesindeki Büyükeceli Beldesi Camiine Güneş Enerji Santralı (GES) kurdu. Maliyeti Greenpeace tarafından karşılanan proje Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği GENSED tarafından da desteklendi.

2,25 kW gücündeki sistem Büyükeceli Camiinin elektrik ihtiyacını karşılıyor. Norm Enerji Sistemleri tarafından geliştirilen ‘şebeke bağlantılı sistem’de 10 adet 225Wp model SUNRISE güneş paneli ve 1 adet ‘grid invertör’ mevcut.

Yerli, yenilenebilir, ekonomik ve çevre dostu
Yılda yaklaşık 3500 kWh elektrik enerjisi üretme kapasitesine sahip sistem, bugünkü elektrik fiyatları ile de yılda yaklaşık 1.000.-TL tasarruf sağlıyor. Temiz enerji kullanımı sayesinde yaklaşık 2100 kg karbon (CO2) salınımını engelleniyor. Çevre dostu sistem sayesinde, bundan böyle her yıl 6 adet yetişmiş ağaç kesilmekten kurtulacak. Sistemin öngörülen işletme ömrü ise 50 yıl.

Sistemin devreye alınması üzerine bir açıklama yapan Norm Enerji Sistemleri Şirket Müdürü İbrahim Erkan Yenen, “Türkiye’de bir camide uygulanan ilk sistem olma özelliğine sahip GES’in çalışma prensibi, tüm dünyada yaygın ve etkin çalışan SOLAR PV sistemler gibi. Bilindiği üzere günümüzde 500 kW altı güçler için lisans ve izin zorunluluğu bulunmamakta. Yani bireyler, kurumlar veya işletmelerin kendi elektriğini üretmesi mümkün” dedi.

Sosyal sorumluluk
Yöre insanı ve Türkiye kamuoyunda çevreye ve güneş enerjisine dair farkındalık yaratacak projeyi, bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördüklerini kaydeden Norm Enerji Sistemleri Şirket Müdürü Yenen, güneş enerjisinde Türkiye’nin yüzde 50’si kadar potansiyeli olan Almanya’da sektörün ve uygulamaların çok gelişmiş olduğunu hatırlattı.

Yenen, “Mekanik, elektrik, ulaşım, konaklama gibi hizmetlerin yöreden sağlanmasına özen gösterilen projede sadece supervizör hizmeti sağladık. Bilindiği üzere sektörün gelişmesi ile birlikte çok yeni iş sahaları ve istihdam imkanı doğacak. Garantili alım tarife uygulaması olan ülkelerde aynı sistemler kendilerini çok daha kısa sürede amorti edebiliyor ve uzun yıllar bedava elektrik kullanımı olanağı bulunuyor. Sağlıklı bir arz-talep dengesi yakalandığında Ar-Ge, imalat, uygulama ve hatta yurt dışına satış imkanı ülkemizde de kendiliğinden gelişecektir” dedi.

Kayıp, kaçak ve yatırım
Benzer uygulamaların sayısı arttıkça, elektriğin tüketildiği yerde üretilmesi sayesinde kayıp kaçak oranının doğal olarak düşeceğini söyleyen İbrahim Erkan Yenen, ayrıca devletin yeni enerji nakil hatları, trafo merkezleri gibi yatırımlar ile ilave bakım ve işletme masraflarından da tasarruf etme imkanı olacağını kaydetti.

Türkiye için, sürdürülebilir bir geleceğin güneş enerjisi ile mümkün olduğunu belirten Yenen, projenin, ortak kullanılan bir mekanda gerçekleştirilmesi sayesinde, geleceğimiz için birlikte sorumluluk almaya da gönderme yapan, sembolik bir anlam taşıdığını söyledi. Halihazırda bir Yenilenebilir Enerji Yasası’nın (YEK) bulunduğunu hatırlatan Yenen, “Son dönemde önemli ve olumlu gelişmeler oldu. Bunlara ek olarak, dünyadaki başarılı örnekler gibi, ilgili yönetmelikler ile tarifeli alım sistemine ve lisanslama sürecine ilişkin düzenlemeleri bekliyoruz” dedi.

Yöre insanı güneşine sahip çıktı
Bu arada, Norm Enerji Sistemleri tarafından kurulan sistemin devreye alınmasına paralel olarak düzenlenen etkinliklerde, yöre halkı ve basın bilgilendirildi. Elektriği olmayan yerlerde sulama ve aydınlatma ihtiyaçlarını karşılayacak sistemler yoğun ilgi görürken, farklı alanda kurulan ve çalışan akülü sistem üzerinden bir demo yapıldı. Ayrıca, ‘güneşsever’ yöre insanı, 10-13 Mart 2011 tarihinde gerçekleşecek 4. Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı’na davet edildi.

Ayrıntılı bilgi için:
Şişli İstanbul
Tel: +90 212 444 0 941
www.solar-santral.com

5 thoughts on “Akkuyu’daki santral devrede!

 1. idris kılıç

  ben mardinde yaşıyorum ve buranının güneş potansiyeli oldulça fazla be prosedürle ilgili detaylı olarak bilgilendirecek olan varsa bekliyorum .teşekkürler

  Reply
 2. hamza özgür gökler

  yenilenebilir enerji hakında bilgisi olan varmı devlet teşvikleri nasıl ögrenmek istiyorum numaram 05321530509

  Reply
 3. Norm Enerji

  Günümüzde kendi elektriğimizi üretirken, bir yandan da para kazanmamız artık mümkün, nasıl mı?

  Elektrik abonesi olan herkes (her gerçek veya tüzel kişi) lisanssız elektrik üretim tesisi kurabilir. Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olarak kurulan elektrik üretim tesislerinden üretilen elektriğin ihtiyaç fazlası kısmı 10 yıl süre ile ve alım garantili olarak şebekeye (elektrik dağıtım şirketine) geri satılabilir. Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Elektrik Üretim Tesisleri şunlar olabilir; Güneş, Rüzgar, Hidroelektrik, Jeotermal, Biyokütle. Kurulacak tesislerde kullanılan mekanik/elektro-mekanik aksamın yurt içinde (yerli malı) imal edilmesi halinde, ilaveten yerli katkı payı da mevcuttur.
  Keşif, Proje Geliştirme, Danışmanlık için iletişim:
  Norm Enerji Sistemleri, İstanbul Türkiye

  Reply
 4. mustafa yeşil

  tarım la ugraşan birisiyim güneş enerjisiyle derin kuyu su ponpalarını çalıştırmaya yetecek elektirik üretimi yapıla bilirmi eger üretim saglanırsa maliyeti ne kadar olur

  Reply
 5. Norm Enerji

  Mevcut DerinKuyu Su Pompalarını Güneş Enerjisi ile çalıştırmak mümkündür. Gerek kullanan, gerek ise bölge ve ülkemiz için son derece faydalı ve işlevsel bir uygulamadır. Bunun için öncelikle abone sayacınızın olması yani elektrik abonesi olmanız gereklidir. Şebeke Bağlantılı On-Grid Sistem kullanarak kendi elektriğinizi kolayca üretebilirsiniz. Kullandığınız pompaların gücüne-sarfiyata ve bulunduğunuz şehir veya bölgeye göre de proje yaptırabilirsiniz. Bu tip uygulamalarda sistemin kurulacağı yer, iklim kuşağı ve en çok kullanılacak / çalıştırılacak olan sezon-mevsim çok önemlidir. Son olarak da bölgenizdeki bağlı olduğunuz elektrik dağıtım şirketine başvuru yapmanız gerekir. Kurulucak sistemler için 25 YIL performans garantisi mevcuttur. Hatta üretebileceğiniz fazla elektriği de geri şebekeye satabilirsiniz. Bu tip yatırım ve uygulamalar için ilaveten bölgesel vb. muhtelif destekler de mevcuttur.
  Başvuru & Ön Bilgi için iletişim kurabilirsiniz;
  Norm Enerji Sistemleri : solar@normenerji.com.tr

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir