Müsiad'tan Güneş Enerjisi Yatırımı

By | 5 Mart 2013

musiad panel
MÜSİAD Genel Merkezi Enerji Sektörü Kurulu Muğla’ya, 1 Milyon 500 Bin Euro’luk yatırımla enerji sektörüne yatırım yapmaya hazırlanırken, 5 yıl içinde 4 Milyon 500 Bin Euro’yu bulacak yatırım iş adamlarını heyecanlandırdı.

MÜSİAD tarafından düzenlenen Sektörel Tanışma ve İşbirliği toplantısında MÜSİAD Enerji Sektör Kurulu Başkanı ve yöneticileri tarafından güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda Muğla’da 1 Milyon 500 Bin Euro’ya kadar yatırım hazırlığında olduğu ve girişimcilerin destekleneceği açıklandı. Muğla Otel’deki toplantıya; Enerji Sektör Kurulu Başkanı Mustafa Albayrak, Başkan Yardımcıları İbrahim Erkan Yenen, Cemalettin Demir ve MÜSİAD Genel Merkezi Muğla Teşkilatlanma Sorumlusu Bilal Kanter, Kavaklıdere Belediye Başkanı c, Yerkesik Belediye Başkanı Yusuf Demirci, AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk ve davetliler katıldı. Enerji Sektörü Komisyonu’nun güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretmek için Muğla’da yatırım kararı almasının ardından, 1 mega watt elektrik üretimi için yaklaşık 1 Milyon 500 bin Euro’luk yatırım yapılacak. MÜSİAD üyelerinin yapacağı katkılarla elektrik üretimi yatırımı 3 mega watta kadar çıkartılarak çok ortaklı bir yatırım oluşturulacak. Enerji Sektörü Başkanı Mustafa Albayrak ve ekibi güneş enerjisinden elektrik üretimi projeyi yaptığı sunumla anlattı.Muğla’da 6-7 Aralık 2013 tarihinde Güneş enerjisi üzerine “Yeşil Enerji Zirvesi” yapılacağını açıklayan Albayrak, Muğla’da 1 mega watt gücündeki güneş enerjisi projesinin hayata geçirilmesi ile birlikte yaklaşık 2 bin hanenin bu sayede aydınlatılabileceğini açıkladı. Albayrak, “Muğla güneşten en azami istifade etmesi gereken bölgemiz. Bu konuda Muğla’da yapılacak yatırım bizim için öncelikli oldu. Projelerin uygulanabilir olduğunu göstermek istiyoruz. Bu nedenle burada Muğla MÜSİAD Üyesi işadamlarımızla bir araya gelerek konuyu masaya yatırmak istedik. Enerjinin hayatımızdaki önemi ortada. Ülkenin cari açığının önemli bir kısmı enerji ithalatıdır. Enerji üretimimizi kendimiz sağlamaya başlarsak bu açık kapanacak ve ülke olarak ekonomide ileri seviyelere çıkacağız. Şu anda kullandığımız elektriğin yüzde 30’unu kendimiz üretirken, yüzde 70’ni ithal ediyoruz. İthal edilen doğalgazın 3’te 2’sini elektriğe dönüştürüyoruz. Biz buradan güneş enerjisi projesini hayata geçirmeniz için gerekli tüm detayları vereceğiz. Eğer arkadaşlarımız biz bu projeyi kendi imkanlarımızla yaparız derlerse biz bürokratik ve proje anlamında destekleriz” ded

Kaynak : http://www.haber3.com/musiaddan,-muglaya-4-milyon-500-bin-euro-yatirim-haberi-1817203h.htm#ixzz2MbfovvXS

One thought on “Müsiad'tan Güneş Enerjisi Yatırımı

  1. ESKOM

    Güneş enerjisine yatarım yaparken eğer gerçek tarafsız ve bağımsız kişiler tarafından detaylarla bilgliendirilmezseniz, yatırımlarınızın %50-i en geç 12 yıl sonra boşona gider!
    SLM http://www.invendi.de

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir