Petrol Irak'ı Bölebilir

By | 20 Mart 2013

Irak petrolleri
IRAK hükümetinin Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Sefa El Şeyh Hüseyin, Kuzey Irak petrolünün doğrudan Türkiye’ye akması halinde Irak’ın bölünebileceğini belirterek, “En büyük korkumuz budur” dedi.

El Arabiya’nın haberine göre Londra’da bir konferansta konuşan Irak Ulusal Güvenlik yetkilisi, Türkiye ile Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi arasındaki petrol ticaretinin Irak’ı bölme tehdidi taşıdığını söyledi.

Bağdat’ın engellemeleri nedeniyle Kerkük-Ceyhan boru hattından petrol ihracının azalması nedeniyle Kuzey Irak ile Türkiye arasındaki ham petrol ticareti halen tankerlerle yürütülüyor.

Ancak Ankara ve Kürt tarafı, iki bölge arasında yeni bir boru hattı üzerinde görüşmeler yapıyor.

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi ile Bağdat arasındaki gerginliğin giderek büyüdüğünü kaydeden Hüseyin, “Sorunun önümüzdeki yıllar içinde çözülebileceğini sanmıyorum. Ama en azından kontrol altına alınabilir” diye konuştu. HURRİYET

2 thoughts on “Petrol Irak'ı Bölebilir

 1. EKSOM

  Şimdi anlaşıldı, AKP-nin neden ne pahasına olursa olsun BDP ve PKK ile zorunlu çözüm istediği!

  Reply
 2. FERİT BALTACI

  Petrol Irak’ı Bölebilir ,
  Ne acı ki Müslümanlar , öz yurtlarının altında bulunan yeryağı (petrol) üzerinde egemen değiller..
  Başta Suudiler olmak üzere , 15 000 kişilik hanedan ve Diğer körfez ülkeleri ve emirlikler ,egemenliklerini sürdürmek için Hristiyan ABD ,İngiletere ve Siyonist İsrail ile Maide 51 – Bakara 120 ve Ali imran ayetlerine karşın bunlarla “”kuzu sarması ” konumundalar.
  Bu ülkelerin altlarında bulunan yeryağını yabancılar çıkarır , işler ve satar . Aradan bir bölümünü da o ülkenin hak , hukuk tanımaz yöneticilerin , ceplerine koyar ya da önlerine atarlar.. Bunların yerli tek bir firmaları yoktur . Dolar dışında da satış yapamazlar..
  İşte bu sakat,ezici ve aşağılık durumu onaylamayıp bozan ve kendi ülkesinin çıkarları için yeryağını ulusal kılan IRAK’ın Saddam’ı ve LİBYA’nın Kaddafisini Suudi gibi işbirlikçi kılamayan ABD , İçerden devşirdikleri ve dışardan kendi saldırılrıyla devirdiler.. Kullanılan sözcükler ise” Demokrasi Getirdik ” oldu. “petrolü çaldık ” diyemezlerdi ya !!!
  Artık bu aldatmaca , kandırmaca sözlere kimsenin kanmadığını söyleyenlerin kendileri de biliyor… Artık ” PETROL SİZİN TOPRAĞINIZDAN ÇIKSA BİLE O BİZİMDİR ” demeye az kaldı..Batı çok yoğun bir çalkantı ve duraklama dönemini eşiğine girdi.Bunun ana nedeni Doğu,,doğu ulusları yükseliyor.
  Yükselen ÇİN , batıyı yerle bir etti.. Korku bacayı sardı.
  Çin in önünü kesmeye çalışan Batının elinde bir kaç koz var, Türkiye yi kullanrak islam coğrafyasını suudileştirmek.. Bu yolda dolu dizgin koşuyor , yandaşlarını ise büyük bir alıklık içerisinde koşturuyor… Sırada bağımsızlığına söz söyletmeyen İRAN var . Kuşkusuz İRAN çevresinde bulunan çer , çöpün temizlenmesi gerekir..Ancak , bir türlü SURİYE’yi düşüremediler.. içerden ,dışardan adam satın aldılar. Sömürgecileri ilk tepeleyen komşu ülke bile , Hristiyan güçlerin yanında Müslüman ülkelere örtülü , örtüsüz saldırmaktan çekinmedi ! 2 ay da düşer dedikleri SEDAT dimdik ayakta.. Şimdilerde ise silah geri tepmeye başladı, Korku arttı..
  İşgalin yeni adımlarını artık atmak zorundalar, Kukla Barzani yönetimini kuranlar , IRAK yeryağını Türkiye üzerinde ABD nin kasasına kaçırmanın yollarını arıyorlar.. Çünkü yönetime getirdikleri Arap Maliki bile , tıpkı adamları Afgan Karzai gibi sömürgeci dayatmalarına isyan ederek efendileri ABD ye baş kaldırdılar ..Bu durum bir ölçüde ABD nin işinede geliyor , böylece bölge “sürekli kargaşa ” içinde kalarak , içerdekilerin de sürekli bir güce dayanma gereğini diri tutup , kendisini uzaklaştırılması gereken ülke konumundan , “aman gitme kal ” konumuna çekebiliyor..
  Tüm bu kurmacalar , inişe geçen Batı ve ABD nin geleneksel ayak oyunları.. Ancak bu kez bu oyunların eski gücü ve derinliği kalmamış… Oyunları uygularken çok ama çok zorlanıyor… Örneğin Batının hükümet olmasına çok yardımcı olduğu AKP hükümetini düşse! ve Türkiye NATO dan çekilse , inanın AMERİKA bölgeden kaçmak zorunda kalır… Bölgede hemen tüm eylemlerini Türkiye üzerinden gerçekleştiren ABD , aslında TÜRK ulusunun dostluğunu ÇUVAL-MUAVENET-BİTLİS ve PKK ya verdiği destekle , Türkiye ye yaptığı düşmanlıkla yitirmiş durumda .. Şimdilerde Türk ulusunu temsil etmeyen AKP nin sergilediği USA ya uşaklık, aldatıcı ve gerçek dışıdır… Türk milletinin gerçek buyrultusu , öz istemi eninde sonunda su üstüne çıkıp varlığına saldıran bu sömürgeci çete başını ANADOLU dan bir daha dönememecesine söküp atacaktır… Olacak olan budur… Irak yeryağının yönüde bölge kendi öz dengelerine kavuşunca, eski yönüne akmaya başlayacak ve içerden vuranların kendisi bu kez hedef durumuna düşecektir.

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir