Powership Fatmagül Sultan

By | 6 Nisan 2013

Zaman gazetesinden Ercan Baysal’ın haberine göre Suriyeli sığınmacılar ve talep artışı sebebiyle elektrik tüketimi artan Lübnan’ın imdadına Türk enerji şirketi yetişti. İnşa ve tasarımını Karadeniz Holding’in yaptığı enerji gemisi ‘Powership Fatmagül Sultan’ elektrik üretimine başladı.

Üç yıl boyunca Lübnan’a elektrik sağlayacak gemide ülke tüketiminin yüzde 15’ten fazlası karşılanacak. Sözleşmede belirtilen zamandan bir hafta önce 188 MW’lık üretime başlandığını belirten Karadeniz Holding CEO’su Orhan Karadeniz, kapasitenin artırımıyla ülke tüketiminin yüzde 25’inin karşılanabileceğini söyledi. ‘Fatmagül Sultan’ın üretime başlaması dolayısıyla Beyrut’ta bir de tören düzenlendi.

Geminin Lübnan şebekesine bağlı olduğunu vurgulayan CEO Orhan Karadeniz, “Geçen ay sonunda uluslararası uzman denetmenler gözetiminde büyük bir başarıyla 188 MW kapasitede güç üretimi için testler tamamlandı. Bugün ülke kapasitesinin yaklaşık yüzde 15’inden fazla elektriği tek başına bu ilk Powership’imizle üretebileceğiz. Bunlar büyük ihtimalle Lübnan şebekesine yıllardır giriş yapan ilk megavatlar ve biz aynı zamanda ileri teknoloji ve verimlilikle sunduğumuz yüzde 93’lük kullanım garantisiyle daha güvenilir, ekonomik, temiz ve daha fazla saat elektrik aktarabiliyoruz.” dedi. Geminin elektrik üretimine başlaması dolayısıyla Beyrut’ta tören düzenlendi. Törene holding çalışanlarının yanı sıra Lübnan Enerji ve Su Bakanı Gebran Bassil de katıldı. Önceki akşam yapılan törenin açılışında konuşan Karadeniz, Fatmagül Sultan’ın ileri teknoloji, çift yakıt sistemi (fuel-oil, doğalgaz), orta hızlı motorlar ve yerleşik yüksek gerilim trafoları ile donatıldığını kaydetti.

powershift

Karadeniz, yerleşik trafoların ev sahibi ülke şebekelerine hemen giriş yapılmasını sağlayacağını belirterek, “Bugün aramızda bulunan sevgili kardeşimizin ismini taşıyan Fatmagül Sultan Powership, 1.000 MW üzerine ulaşan filomuzun 6. üyesidir. Şu anda yapım aşamasında olan üç yeni powership’imiz var. Bunlardan biri söz verdiğimiz gibi 270 MW gücü tamamlamak için birkaç ay içinde Jieh elektrik santraline bağlanmak üzere Lübnan’a gelecek.” şeklinde konuştu. Karadeniz, projenin hayata geçmesi için verdiği destekler sebebiyle Lübnan hükümetine teşekkür etti. Tören öncesinde Türk gazetecilerin sorularını cevaplandıran Lübnan Enerji ve Su Bakanı Bassil ise Karadeniz Holding’in 70 firmanın başvurduğu ihaleyi en iyi teklifi vererek kazandığını aktardı. Ülke nüfusunun Suriye’den gelenlerle birlikte arttığına işaret eden Bassil, son iki yıldır talep artışının beklenenin üzerinde olduğunu söyledi. Gaz sahalarına ilişkin ihaleye gittiklerini ifade eden Bassil, bu sürecin durdurulamayacağını aktardı. ZAMAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir