Solimpeks'ten Hibrit Güneş Paneli

By | 12 Ocak 2010

Türkiye’de bir ilk, dünyada da ikinci olan Hibrit güneş panelleri Konya’da Solimpeks Enerji A.Ş tarafından üretiliyor.

PV-T hibrit güneş kolektörü Antalya- Kumluca’da bir çiftlik evinde hayata geçirildi. Volther ismi verilen hibrit kolektörlerle saatte 3.5kW elektrik elde edildi. Bu sayede evin tüm elektrik ihtiyacı karşılanabildi.Bunun yanında aynı panel üzerinde sıcak su elde etmek de mümkün oldu.

Standart güneş panellerinde(PV) sıcaklığın artmasıyla yaşanan verim kaybı Volther’de minimum seviyede kalıyor. Volther sıcak su üretmek için de kullanıldığı için panelin fazla ısısı suyun ısıtılmasında kullanılıyor. Bu sayede sıradan PV modüllere olranla %40’lara varan verim artışı sağlanabiliyor.

Sistemin avantajları söyle belirtiliyor:
*  Hibrit sistemler (PV-T) sayesinde PV modülün elektrik üretim performansı artmıştır.
* Hibrit PV-T sistemlerin kapladığı alandan üretilen elektrik ve ısı enerjisi toplamı, bu alanın yarısının PV modülle, kalan yarısının termal kolektörle kaplanmasından elde edilecek enerjiden daha fazladır.
* Termal kolektör ve PV modüllerin yan yana kurulması hem yer kullanımı açısından problem oluşturmakta hem de görüntü kirliliğine sebebiyet vermektedir. PV/T modüller, aynı alan içerisinde hem elektrik hem de sıcak su üreteceğinden yer tasarrufu sağlamakla birlikte görüntü ve çevre kirliliğinin azaltılmasına büyük katkıda bulunmaktadır.
* Hibrit PV-T sistemlerin yatırım geri dönüş süresi, PV sistemlere göre daha düşüktür.
* PV-T sistemlerde, PV hücrelerin sıcaklıkları düşürüldüğünden dolayı hücre ömürleri artmaktadır.

Solimpeks Solar Enerji Sistemleri A.Ş, 2001’den bu yana yenilenebilir enerji sektöründe faaliyet gösteriyor. Bugün sahip olduğu 15 kalite sertifikasıyla dünyada 50 ülkeye ihracat yapıyor. Solimpeks A.Ş bünyesindeki Seiso Mühendislik ve Soliren Montaj Sistemleri, bugüne kadar ABD’den Yeni Zelanda’ya kadar pek çok projeye imza atmış durumda. En son 3 megawatlık Mallorca PV Santrali ve ABD ordusu Teksas Üssü Havuz Isıtma projeleri bunlardan bazıları.

3 thoughts on “Solimpeks'ten Hibrit Güneş Paneli

 1. CAFER İBİŞ

  güneş enerjisiyle elektrik üretimi konusunda daha detaylı bilgi ve broşür rica ediyorum

  Reply
 2. hüsamettin macit

  macit kardeşler petrol ltd şti işyerini eletrik üretimini bu şekilde karşılamak istiyorum iş yerinde 30kw eletrik ürete bilirmiyiz bilgilendirmeniz dilegiyle slm

  Reply
 3. önder özbey

  15 yıldır güneş enerjisi ile elektrik üretimi hakkında hep bir etkinliğim olsun istemiştim yanlız bir türlü olmadı yapamadım hep bunun hayali ile yatıp kalktım şimdi ise GÜNAMI yaratanlar yüreğime su serpti çünkü güneş enerjisi tüm insanlığın bütün hayallerini gerçekleştireceğine inanıyorum bunların başında enerji için yüzlerce insanın soğuk savaşlarda hayatını kaybetmesi tüm dünya nüfusunu yakından ilgilendiren ulaşım sorunununda güneş enerjisi gelişimi ile bir son bulacağına inanıyorum bir yerden bir yere gitmenin maliyetinden tüm insanlık bu sayede birgün kurtulacak inşaallah bunun yanında mekanları ortamları yaşanılabilir ısı derrecesine getirebilmeninde yolu artık temiz hesaplı konforlu yaşamakta artık güneş enerjisinden geçecek diyorum günam kurucuları ve yardımcıları vatan sizin ışığınızla aydınlansın sizin enerjinizle kurtulsun ne olur biraz acele edin dünyada ğüneş enerjisinin en son şekli ve icadı sizin elinizden çıksın şunuda unutmayın ben bir cahilane kişi olrak sizler için canımı vermeye hazırım çünki bizim dağlarımız taşlarımız hertaraf güneş enerjisine çok müsait gelin bu insanlığı hep birlikte kurtaralım enerji savaşlarına son verelim insanlığın iş gücü kaybınna son verelim güneş enerjisi ile üretelim güneş enerjisi ile hareket edeelim onunla ısınalım onunla serinleyip onunla aydınlanalım ne olur biraz çabuk onun imalatına hız verip panellerimizi dünyayaya pazarlamanın yanı sıra onu onu en teknolojik en fonksiyonel biçimde biz evvela kullanmaya başlayalım yüksek kapasitede onu en iyi depolayan en uzun süre enerji aksatlığı yaratmaksızın biz kullanalım gelin tarihe yön veren atalarımıza birazda olsa yollrında olduğumuzu tüm insanlığa gösterelim ve onlarada yardımcı olup el ele verip düyamızı en son teknolojinin getirdiği hamurla yoğuralım ben malatyada oturan bir kişi olarak önce vatanım için atılan her adımı dikkatle takip eden bir kişiyim memleketim ve vatanım için yapılan her güzel şey için gözlerimden dökülen yaşlara engel olmıyorum çünkı biz asırlarca yetimin hakkını mazlumun alın terini hep korumaya çalıştık yaşasın ANADOLU ASLANLARI ALLAHA EMENET OLUN… ÖNDER ÖZBEY meslek lisesi elektronik bölümü mezunuyum ilgi ve alakam belkide ondandır MALATYA saygılarımla.

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir