Süreyyabey Barajı Hizmete Alınıyor

By | 1 Aralık 2012


Yarım Milyarlık Süreyyabey Barajı Hizmete Alınıyor…
Orman ve Su İşleri Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Yozgat’ta inşa edilen  ve 525 milyon liraya mal olan Çekerek (Süreyyabey) Barajı, hizmete alınıyor.
Yozgat’ın Çekerek ilçesinin 6 kilometre güneydoğusunda, Çekerek Irmağı üzerinde 102,5 metre yükseklikte ve gövdesi kil çekirdekli kaya dolgu olarak inşa edilen baraj  ile 653 bin 230 dekar tarım arazisi suyla buluşacak.

Yozgat, Tokat, Amasya ve Çorum da Barajdan Faydalanacak
Yozgat, Tokat, Amasya ve Çorum’un sulama anlamında faydalanacağı proje ile Çekerek, Zile, Reşadiye, Maşat, Mamure, Merzifon ve Geldingen Ovalarında tarım  arazileri sulanacak. Baraj ile, tarım arazilerinin sulaması ve hidroelektrik enerji üretimi yanında, mansabındaki muhtemel taşkınlar da kontrol altına alınacak.

50 Milyon Kilowatsaat Enerji Üretecek Barajı Başbakan Açacak
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 12.12.2012 tarihinde açılacak Çekerek (Süreyyabey) Barajı ve HES ile yılda 50 milyon kilowatsaat enerji üretilecek.

Çekerek (Süreyyabey) Barajı ve HES, gerek üreteceği enerji bakımından gerek inşa aşamasında ve sonrasında sağladığı istihdam açısından gerekse tarımda sağlayacağı gelir artışı açısından bölge ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak.

Barajın sağladığı bu faydalar hesaba katıldığında, baraj yaklaşık 5 yıl gibi süre içerisinde kendisini amorti edecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir