Yapı Kredi'ye Enerji Kredisi

By | 15 Kasım 2012

4 Kasım 2012’de İstanbul’da imzalanan anlaşma ile Japon Kalkınma Bankası (JBIC), Türk bankaları arasında bugüne kadarki en yüksek kredi limitini Yapı Kredi’ye açtı. Yapı Kredi ile Japan Bank for International Cooperation (JBIC) arasında yenilenebilir enerji projelerinin finansmanı için toplam 500 milyon dolarlık iki ayrı kredi anlaşması imzalandı.
Yapı Kredi ile JBIC arasında ilk anlaşma yenilenebilir enerji projeleri ile ilgili Japonya’dan tedarik edilecek mal ve hizmetlerin finansmanına yönelik olarak gerçekleştirildi. Anlaşma azami 18 yıl vadeli 150 milyon dolarlık kredi için imzalandı. Diğer anlaşma ise Japonya’dan yapılacak ithalatların finansmanı için, azami 10 yıl vadeli ve 350 milyon dolar tutarında.

JAPONYA İLE TİCARET HACMİ ARTACAK
Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, Türkiye’nin istikrarlı ortamının 2012 yılında da devam ettiğini ve bu ortamın yabancı finans kuruluşlarının ilgisini çektiğini belirtti. Bu ilginin uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmesinin ardından daha da artmaya başladığını vurgulayan Faik Açıkalın, “JBIC, bugüne kadar işbirliği yaptığı Türk bankaları arasında en yüksek kredi anlaşmasını Yapı Kredi ile imzaladı. Bu anlaşma Türkiye ekonomisinin olumlu gidişi kadar, Yapı Kredi’nin sektörde öncü konumunu da bir kez daha tescil eder nitelikte.” dedi.
Açıkalın sözlerine şöyle devam etti; “Türkiye’ye yabancı bankaların, özellikle Japon bankalarının ilgisinin ve yatırımlarının arttığını gözlemliyoruz. Bu sene iki Japon bankası Türkiye’de temsilcilik ofisi açtı. Japonya ile olan ikili ticaret hacmi 2011 yılında bir önceki yıla göre yüzde 25 oranında artarak 4.6 milyar dolara çıktı. Türkiye’de sadece bu yıl 120 Japon şirketi faaliyete başladı. Japon firmalarla ticaret yapan Türk firmalarının ilişkilerinin önümüzdeki dönemlerde daha da yoğunlaşacağını düşünüyoruz. Yapı Kredi olarak JBIC ile imzaladığımız bu anlaşmalar ile müşterilerimize daha uygun koşullarda ve daha uzun vadeli finansman kaynağı sunacağız.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir