Yerli Güneş Pili

By | 2 Temmuz 2012

ODTÜ’de, gerçekleştirilen güneş pili üretimi çalışmaları sona yaklaşıyorOrta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulan Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜNAM) Müdürü Prof. Dr. Raşit Turan, yüzde 100 yerli güneş pili üretimi konusundaki çalışmaların önemli oranda tamamlandığını ve ilk yerli pilin 2013’ten itibaren seri üretime geçeceği müjdesini verdi.

Vatan gazetesinden Ufuk Şanlı’nın haberine göre, “Güneş ve rüzgar enerjisine gerçekten inanırsak başarabiliriz. Ar-Ge, uzun vadeli bakış açısı ve hepsinden önemlisi inanmak bizi başarıya ulaştıracaktır” diyen Turan, son yıllarda başta Çin olmak üzere birçok ülkenin güneş enerjisi alanında çok ciddi yatırımlara imza attığını hatırlattı.

ODTÜ GUNAM’ın bilimsel anlamda önemli çalışmalara imza attığını anlatan Prof. Dr Turan, “Türkiye’de bu teknolojinin uygulanabilirliğini göstererek özel sektör firmalarının yatırım yapmasını teşvik ediyoruz. Yaptığımız çalışmalarla Türkiye’de güneş enerjisi teknolojilerinin ve güneş enerjisi güç istasyonlarının kurulmasına ve dolayısıyla geleceğimize ve bağımsızlığımıza katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Türkiye’nin toplam enerji ihtiyacının yüzde 75’inin ithal edildiğini, toplam elektrik üretiminin ise ithal edilen doğalgazdan karşılandığını vurgulayan Prof.Dr Turan, “Türkiye geçen yıl petrol ve doğalgaz ithalatı için 54 milyar dolar ödedi. Eğer Tuz Gölü kadar bir alanı güneş panelleriyle kaplarsak Türkiye bu parayı ödemekten kurtulacaktır” dedi. Turan’ın verdiği bilgilere göre, böyle bir çalışmanın toplam maliyeti yaklaşık 300 milyar. 6 yıllık petrol ve doğalgaz ithalatına denk gelen bu tutarla Türkiye enerjide dışa bağımlılıktan tamamen kurtulabilir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) 26 Haziran’da yürürlüğe giren yeni düzenlemesiyle konutlarda ve işyerlerinde 500 KWH’nin altında elektrik üretimine olanak sağlandığını hatırlatan Turan, “Bu düzenlemenin Türkiye’deki güneş panellerine olan talebi daha da güçlendireceğine inanıyoruz” diye konuştu.

TOFAŞ güneş enerjili arabayı sergileyecek
GÜNAM Müdürü Raşit Turan, işbirliği yaptıkları şirketler arasında Nurol, Tofaş, Arçelik, Tera Solar, Sunlego’nun olduğunu söyledi. Turan, TOFAŞ’ın, ürettiği bazı araçların tavanına fotovoltaik güç sistemi yerleştirerek, araç içini soğutma ve havalandırma amaçlı kullanmak istediğini belirtti.

20 milyar $’lık türbin pazarı oluşacak
Toplantıda konuşan Rüzgar Enerjisi Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (RÜZGEM) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Oğuz Uzol da Türkiye’deki rüzgar potansiyeli hakkında bilgiler verdi. Türkiye’deki rüzgar santrallerinin toplam kurulu gücünün 1806 megawatt olduğunu anlatan Uzol, bu rakamın toplam gücün yüzde 5’ine tekabül ettiğini söyledi. Enerji Bakanlığı tarafından yapılan projeksiyonlarda bu rakamın 2023 yılına kadar 20,000 megawatt’a çıkarılmasının hedeflendiğini kaydeden Uzol, “Bu da önümüzdeki 10 yıl içinde sadece rüzgar türbini açısından 20-30 milyar dolarlık yeni bir pazarın oluşacağını göstermektedir” bilgisini verdi.

2011 yılında faaliyete geçen RÜZGEM’in , Türkiye’yi özgün teknolojilerle dünya rüzgar enerjisi pazarında pay ve söz sahibi yapma misyonuyla kurulduğunu anlatan Uzol, “RÜZGEM önümüzdeki seneler içerisinde uluslararası seviyede araştırmaların yapıldığı rüzgar enerjisi teknolojileri konusunda ulusal bir odak noktası haline gelmeyi hedeflemektedir” diye konuştu.

3 thoughts on “Yerli Güneş Pili

 1. Ahmet Genç

  Vatanseverlik böyle bir şey işte.Her iki konuda da yapılan çalışmaları takdir ediyorum.Düşünenlerin beynine,emeği geçenlerin eline sağlık diyorum.Maddi destek verenlerinde kasasına bereket diliyorum.Tam bağımsız olmak için üretmek gerek,güçlü olmak gerek.Başkasının gücüyle güçlü olunmaz.

  Reply
 2. Hasan Eker (www.eksom.com)

  Amerikadaki ve avrupadaki güneş ‘pili’ üreticileri Çinlilere karşı tek tek dökülüyor. Piyasanızı koruyamadığınız takdirde, Türkiyedekilerinde şansı SIFIR olacaktır.Sokağa atılmış para, bir kaç kişiye ARGE sağlamak için! Ya Çinlilerin üretemediği bir ürünü daha uygun fiyata ve daha modern teknoloji ile üreteceksin, yada iflas edeceksin! Pil kelimeside bu teknolojide tamamen yanlışdır! Güneş pili, kim tercübe ettiğse, yanlış. Fotovolatik-ın pille ilk etapda ilişkisi yok!
  Türkiyenin GEOVOLTAİK ve THERMOVOLTAİK dallarında daha yüksek şansı var. Fotovoltaikda üretim için gereken makinaları ve ekipmanları Almanyadan ve Amerikadan satın almanız gerekecek!

  SLM
  Hasan Eker
  http://www.eker-h.de

  Reply
 3. SOLAR-BAZAAR

  Ülkemizde Sertifikalı, Akredite, Bankable PV üretimi bulunmaktadır. Tamamı garantili, yerli ve ithal muhtelif güneş panellerini stoktan derhal sunabiliriz. Ürünleri İstanbul depomuzdan görerek satın alabilirsiniz.
  İletişim : solar@normenerji.com.tr

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir