2012 Kömür Yılı Oldu

By | 21 Mayıs 2012


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak ve istihdamı artırmak için bakanlık olarak 2012 yılını kömür yılı ilan ettiklerini söyledi.

Kilci, Türkiye’nin kömür potansiyelinin mutlaka işletmeye alınması gerektiğine işaret ederek, bakanlık olarak, bu sene kömür işletimi ve termik santral kurulumu noktasında çalışmalar yapılacağını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, Uluslararası Yöneticiler Derneği (YÖNETDER)’nde, enerji alanında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Türkiye’nin, enerji konusunda dışa bağımlılığı azaltmak için kömür potansiyelinin mutlaka işletilmesinin altını çizen Kilci, “Çevresel şanssızlıklar var. Kömür yakılması konusunda bize dayatılan konular var, çevreye duyarlıyız ama bu kömürü yakmanın mutlaka bir yolu olmalı.” dedi.

G.Kore ve Çin’in en önemli şirketlerinin, Afşin Elbistan ve Konya-Karapınar sahası için çalıştığını kaydeden Kilci, bu yılın kömür yılı olacağını ifade etti. Kilci, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ)’nin elinde bulunan sahalar için de ihalelerin açıldığını hatırlatarak, Afşin Elbistan ve diğer yeni sahalar için yatırım modelinin Haziran ayı sonuna kadar tamamlanabileceğini ve belki Temmuz-Ağustos aylarında ilan aşamasına gelinebileceğini kaydetti.

Üretim özelleştirmelerinin, uluslararası konjektörün de etkisi ile biraz geride kaldığını ifade eden Kilci, Seyitömer Santralı için bakanlık olarak çalıştıklarını ve çalışmalar tamamlanınca Özelleştirme İdaresi’ne bildirimde bulunacaklarını söyledi. Kilci, bunun ardından, portföy grupları için ihalelere başlanacağına işaret etti. Yenilenebilir enerji kaynaklarını da en optimal şekilde kullanmak üzere çalışmalar yaptıklarını ifade eden Kilci, güneş için ilk etapta 600 MW’lık bir potansiyel belirlediklerini, yatırım maliyeti yüksek bu kaynak için bu sürede sektörün kendisini hazırlamasını istediklerini söyledi.

Nükleer santraller ülkenin her yerinde olsun
Ayrıca, 50-55 yıldır mesafe kat edilemeyen nükleer enerji santrallerinin, yüzde 50 artırma potansiyeli olan hidroelektrik santrallarının tamamlanması gerektiğine işaret eden Kilci, nükleer enerjinin çevre dostu ve güvenli bir kaynak olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Ülkenin birçok yerinde nükleer enerji santralları kurmayı istediklerini kaydeden Kilci, nükleer teknolojiye sahip olmanın önemini vurguladı. Yaptıkları Çin gezisinde 54 ayda bir nükleer santralın tamamlandığını gördüklerini belirten Müsteşar Kilci, “Mersin’de yapacağımız santral için Rusya ile yapılan anlaşma tahminden iyi gidiyor. 1 yıl içinde ilk harcının, çimentosunun atılışını göreceğiz.” diye konuştu. Kilci, Sinop için ise ülkelerle yapılan görüşmelerin devam ettiğini ve en önemli konulardan birinin finansman olduğunu ifade etti.

“TÜRKİYE, GAZ ÜRETİCİLERİNİN İŞTAHINI KABARTIYOR”
Müsteşar Kilci, Türkiye’nin, Almanya’dan sonra Rusya’nın en büyük müşterisi, Azerbaycan ve İran’ın da bölgedeki tek müşterisi olduğunu, ayrıca LNG ithalatında da en önemli müşterilerden biri olan Türkiye’nin gaz üreticilerinin iştahını kabarttığına işaret etti. Kilci, gazı en güvenli ve ekonomik sağlamayı hedeflediklerini ve Nabucco gibi önemli projeler geliştirdiklerini kaydederek, Nabucco Projesi’nin, ne kadar gaz problemleri olsa da rutin programında devam ettiğini belirtti.

Kilci, ayrıca, Şah Deniz 2 Projesi ile Azeri gazının Avrupa’ya taşınmasını önemsediklerini ifade ederek, TANAP ile gazın 10 bcm’lik kısmının Avrupa’ya, 6 bcm’in ise Türkiye’ye ulaştırılmasının hedeflendiğini bildirdi.

Seminerden sonra Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci’ye, YÖNETDER Genel Başkanı Önder Kıraç tarafından plaket takdim edildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir