Çalık Enerji’ye Ödül

By | 1 Nisan 2014

Çalık Enerji, Irak’ın Kerbela Bölgesi’nde gerçekleştirdiği Al Khairat Elektrik Santralı projesiyle dünya mühendisliğinin ve müteahhitliğinin Oscar’ı olarak kabul edilen ‘Best Global Project’ ödülünü kazandı. Her yıl dünyanın en büyük 225 taahhüt şirketlerini belirleyip açıklayan Amerika merkezli McGraw-Hill Grubu bünyesinde bulunan Engineering News Record Dergisi’nin geleneksel olarak verdiği ödül, bu yıl Çalık Enerji’nin oldu. Çalık Enerji’ye ödülü, 13-15 Mayıs tarihleri arasında New York’ta düzenlenecek törende verilecek.

Çalık Enerji, Irak’ın Kerbela Bölgesi’nde gerçekleştirdiği Al Khairat Elektrik Santralı projesiyle dünyanın en büyük mühendislik ve müteahhitlik ödülü olarak kabul edilen “Best Global Project” ödülünü kazandı.

Çalık Enerji, ENR’ın “Endüstriyel Tesis” kategorisinde kazandığı bu ödül ile, Amerikalı Bechtel firmasını da geride bırakarak kendi alanında oscar’a uzanmış oldu.  Çalık Enerji’ye ödülü, New York’ta 13-15 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek törende verilecek.

Dinç, ‘’Irak’ın yeniden inşasında en önemli altyapı projelerinden biri Al Khairat Elektrik Santralı projesidir’’

Çalık Enerji Genel Müdürü Doç. Dr. Osman Saim Dinç, ‘’Irak’ın elektriğinin beşte birini karşılayacak olan santral, ülkenin en büyüklerinden biri olarak dikkat çekiyor. Irak’ın yeniden inşasında en önemli altyapı projelerinden biri olarak gösteriliyor. Bu ödül Türk mühendisliğinin ve müteahhitliğinin dünyada geldiği yerin çok önemli göstergesi’’ dedi.

Devler projeleri ile yarışıyor…

Her yıl dünyanın en büyük 225 taahhüt şirketlerini belirleyip açıklayan Amerika merkezli McGraw-Hill Grubu bünyesinde bulunan Engineering News Record Dergisi’nin geleneksel olarak verdiği ödül bu yıl Çalık Enerji’nin oldu. Mühendislik ve müteahhitliğin dünyadaki ‘oscar’ı niteliğindeki ödüle Çalık Enerji, Irak’ın Kerbela Şehri’nde gerçekleştirdiği ve ülkenin en büyük enerji santrali olan 1250 MW lık Al-Khairat Elektrik Santrali projesi ile layık görüldü.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standart and Poors (S&P) ‘nin de grup şirketleri içinde yer aldığı McGraw-Hill Grubu’nun mühendislik sektöründeki en saygın yayın kuruluşu olarak kabul edilen ENR Magazine (Engineering News Record) Dergisi’nin Jüri Kurulu,  ‘Endüstriyel Tesis’ kategorisinde 1250 MW lık Al-Khairat Elektrik Santrali projesini yılın en iyi projesi seçti. Bu kategoride Amerikan taahhütlük şirketi Bechtel’in Suudi Arabistan’da gerçekleştirdiği döküm fabrikası ise ikincilik ödülü olarak değerlendirilen “Award of Merit” ödülü kazandı.

Çalık Enerji’ye ödülü New York’ta verilecek

Çalık Enerji, ENR’ın Dünya’nın en büyük taahhüt ve mühendislik şirketi sıralamasında 15 yıl üst üste 1 numarada yerini korumayı başarmış olan ve halen dünyanın en büyüğü sıralamasında zirvedeki yerini koruyan Amerikan Bechtel şirketini geride bırakarak bu ödüle uzanmış oldu. Bu anlamlı ödül Çalık Enerji’ye 13-15 Mayıs tarihleri arasında New York’ta düzenlenecek ENR Global Summit kapsamında düzenlenecek ‘Gala Gecesi’nde verilecek.

ENR Jüri Heyeti’nin belirlediği kriterler çerçevesinde günler süren hassas değerlendirmeler sonrasında ödül kazananlar ENR Dergisi Editörü Scott Blair imzasıyla açıklanarak ilan edildi. ENR Jüri Kurulu; Endüstriyel tesis kategorisinin yanısıra köprü/tünel, kültürel projeler, hükümet binaları, yeşil projeler, üretim tesisleri, ofis projeleri, renovasyon projeleri, konut projeleri, sulama ve geri dönüşüm kazanım projeleri, karma ofis/konut/residance projeleri gibi kategorilerde de bu yıl kazananları açıkladı.

Fırat Bölgesi elektriğe kavuştu

Çalık Holding, Irak’ın Kerbela Al-Khairat Bölgesi’nde bulunan 1.250 MW kapasiteli elektrik santrali Irak’ın elektriğinin beşte birini karşılıyor. Santral, ülkenin en büyük enerji santralı konumunda. Çalık Enerji tarafından iki yılda tamamlanan santral, Irak’ın yeniden inşasında en önemli altyapı projelerinden biri olarak gösteriliyor. Santral ile tüm Fırat Bölgesi elektriğe kavuşmuş oldu. Kurulan santralle, Irak’ın Kerbela, Babil, Necef ve Kazimiye Bölgeleri’nde toplam 5 milyon kişiye, 24 saat kesintisiz elektrik veriliyor. Santral, Ekim ayından bu yana tam kapasite çalışıyor. Santralde enerjiyi üreten 10 adet GE 9E modeli türbin yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir