Camilerde Yenilenebilir Enerji

By | 30 Ocak 2013

Yenilenebilir cami
Bursa Nilüfer Ticaret Merkezi Cami kendi enerjisini üretecek. Güneş ve rüzgar enerjisi kullanacak olan cami 2015’de faaliyete geçecek

Cami lisanssız elektrik uygulamasından faydalanarak çalışacak. Camideki ısıtma soğutma sistemleri yenilenebilir kaynaklardan sağlanacak. sistemde güneş panelleri ve kolektörlerinin yanında düşey eksenli rüzgar türbininin de kullanılması amaçlanıyor.

Proje Koordinatörü Yüksek Mimar Çelik Erengezgin’le yapılacak röportaj.

3 thoughts on “Camilerde Yenilenebilir Enerji

 1. Solar-Santral

  Avrupa’daki İLK On-Grid Solar-PV Sistem ÜLKEMİZDE, Mersin Silifke’de gerçekleştirilmiştir. Akkuyu’da Büyükeceli Beldesi Camii’ndeki sistem Şebeke Bağlantılı olarak tesis edilmiştir. Norm Enerji Sistemleri tarafından geliştirilen proje 2.25 kWp tesis gücündedir. Temiz güneş enerji kullanımı sayesinde yılda yaklaşık 2100 kg karbon (CO2) salınımını engellenmekte olup, her yıl yaklaşık 6 adet yetişmiş ağaç kesilmekten kurtulmaktadır. 2010 yılında maliyeti Greenpeace tarafından karşılanan proje Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği GENSED tarafından da desteklenmiştir. Detaylar o dönemki internet ve ulusal basın haberlerinde kolaylıkla görülebilir.
  İletişim : http://www.solar-santral.com

  Reply
 2. FERİT BALTACI

  Sayın Erengezgin’i , gerçek bilim adamı niteliğiyle önerdiği son derece yararlı , akıllıca ve bir Müslümanın işte böyle olması gerekir dedirtircesine gösterdiği tutumu kutluyorum.. Bu öneriyi İslam rakipleri sevmez. İsrail AB ve USA düşman olur. Onların anladığı ve sevdiği müslüman uysal koyun gibi olacak . yönetilecek , gıkını çıkarmayacak , işbirlikçi olacak , sömürülecek ama sesini çıkarmayacak. Müslümana bak bilim ile uğraşıyor.. Anında önüne TAŞ KOYACAKLAR.. Çünkü bu yol islam ülkelerini uyandıracak bir yol.. Ne güzel yaklnızca namazlarını kılyorlar ve çevrelerini görmüyorlardı bir adam çıkmış GÜNEŞ diyor, YAĞMUR diyor ,YEL diyor.. Yani kendine yetmek , bilim ile uğraşmak .. Şimdi sırada şu var Camide kullanılacak tüm donanım %100 yerli malı TÜRK malı olmalı TÜRK bilim adamları kendi yuvalarının , kendi yakarı ocaklarının üretken olmasını sağlasınlar. Gavura el açmasınlar.. İslamın özü işte budur.. Tıpkı namazın 5 vakit değil 24 saatlik yararlı yaşam olduğu gibi. Gavura el açmadan , yalvarmadan , istemeden onuruyla , gururuyla adam gibi yaşamaktır Müslümanlık.Suudi gibi gavurun uşağı olam değildir.

  Reply
 3. emre

  çok güzel,mimarın coşkusu,azmi çok hoş,Allah tamamına erdirsin inşallah, emeği geçenlere teşekkürler

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir