Çevre çalışmalarının PR değeri var

By | 11 Haziran 2013

Sürdürülebilir Enerji Hareketi (SEHAD) Yöneticisi İbrahim Erkan Yenen, belediyelere mesaj verdiği konuşmasında, “Çevre çalışmalarının PR değeri var” dedi.

Marmara Belediyeler Birliği Çevre Yönetim Merkezi ile Sürdürülebilir Enerji Hareketi Derneği (SEHAD) ortak faaliyeti olan ‘Alternatif Enerji Kaynaklarının Değerlendirilmesi ve Kendi Elektriğini Üreten Çevre Dostu Belediyeler’ Seminerinin ikincisi İstanbul’da gerçekleşti. İlki 27 Nisan 2013’te Tekirdağ Belediyesi’nde verilen Seminerin ikincisi Marmara Belediyeler Birliği Hızırbey Çelebi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

erkan-yenen

Moderatörlüğünü MBB Çevre Yönetim Merkezi Direktörü Aynur Acar’ın yaptığı program Birlik Genel Sekreteri Züver Çetinkaya’nın açılış konuşması ile başladı. Program kapsamında Yenilenebilir Enerji kullanımının önemi ve avantajları anlatılırken Enerji ihtiyacının istenilen her yerde güneş elektriğinden sağlanabileceği, tüm doğal afetler de acil durum müdahalelerinde, mobil hastane, yaşam alanlarının aydınlatılması, ve tarım arazilerinde yerinde elektrik tedariki ve park-bahçe aydınlatmaları için büyük avantaj olduğu belirtildi.

Marmara Belediyeler Birliği Hızırbey Çelebi Konferans Salonunda gerçekleştirilen eğitimde SEHAD Kurucu üyeleri olan İbrahim Erkan Yenen Çevre ile Büyüyen Enerji Sektörü, Mustafa İşcan “Lisanssız Elektrik Üretiminde Yasal Mevzuatlar” ile “Rüzgardan Elektrik”, Gaye Özdemir, “Belediyeler-Kamu Binalarında Güneşten Elektrik Üretimi”, Dursun Aydöner “Biyogaz Enerjisi ve Sistemleri” ve Esra Canpolat da “Yenilenebilir Enerji için Destek & Fon Kaynakları” ile ilgili sunum yaptılar.

Sunumunda eğitimin önemine vurgu yapan MBB Çevre Yönetim Merkezi Direktörü Aynur Acar, Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yapılması gerektiğine dikkat çekerken, enerji okulları kurulmasını önerdi. Sürdürülebilir Enerji Hareketi (SEHAD) yöneticisi İbrahim Erkan Yenen de belediyelere mesaj verdiği konuşmasında, “Çevre çalışmalarının PR değeri var. Belediyeler çeşitli etkinliklerle halkla ilişkiler çalışması yapmaya çalışırken, çevre çalışmalarını ihmal edebiliyorlar. Çevreci bir başkana ve çevre dostu bir belediyeye herkes sıcak bakar” dedi. Mustafa İşcan ise sunumunda “Belediyelerin hizmet binaları ile cadde ve sokak aydınlatma giderleri yüksek olduğu ve faturalarını kaynak yetersizliğinden zor ödedikleri için, belediye borçlarının büyük kısmı Elektrik Dağıtım şirketlerinedir. Bu şirketler artık özelleştirildiği için ödenmeyen faturalar nedeniyle belediyeler elektrik kesintilerine maruz kalacaklar ve hizmet veremez hale geleceklerdir” dedi.

Belediyelere, tüm kamu kuruluşlarına ve STK’lara yönelik hazırlanan programda Güneş, Rüzgar, Jeotermal, Biogaz ve Biokütle gibi alternatif enerji kaynaklarının çeşitliliği, nerelerde, hangi şartlarda ve ne tür teknolojilerle “Enerji”nin üretilebildiği anlatılan seminer büyük ilgi gördü. MBB’nin, Belediyelerde Sürdürülebilir Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji çözümlerini yaygınlaştırmak ve iyi uygulama örneklerini göstererek eğitimlerine Adapazarı ve Bilecik illerinde devam edileceği açıklandı. Programa Çanakkale, Adapazarı, Bursa ve Kırklareli’den de çok sayıda belediye çalışanı katıldı.

2 thoughts on “Çevre çalışmalarının PR değeri var

 1. suat manap

  butür organizasyonlar,yenilenebilir enerji kaynaklarının insanımıza tanıtımı açısından çok önemli,çevre ve doğaya saygı,enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmanın yerleştirilmesi için çalışmamız gerekiyor.bu tarz etkinlik ve solar enerji ile alaklı tüm eğitim çalışmalarınıza vaktim olduğunca katılmak isterim,bu nedenle etkinlikler öncesi bilği vermenizi rica ederim.iyi çalışmalar ve başarılar dilerim

  Reply
 2. Solar-Academy

  Etkinlik vb. hususları web sitelerimizden, sosyal medya vb. internetten takip edebilirsiniz;

  SOLAR ACADEMY / Solar-Akademi

  SEHAD Sürdürülebilir Enerji Hareketi

  SUSTENA Sustainable Energy Action

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir