Elektriği 4 Kat Artırdı

By | 1 Mayıs 2012


Sakaryalı mucit, evine kurduğu küçük bir düzenekle bunu başardı. Lise mezunu mucit, mevcut elektrik gücünü en az 4 buçuk kat artıran bir mekanizma geliştirdi.

29 yaşındaki Kubilay Barlas’ın okuduğu kitaptaki bir cümle hayatında dönüm noktası oldu.

“Benim en büyük araştırmalara iten tek bir cümle vardı, okuduğum kitaptan; gördüğümüz ve dokunduğumuz her şey, görünmeyenden kaynaklanır” diyen Barlas, bu sözden yola çıkarak, enerjideki görünmeyeni keşfetti.

ELEKTRİK VERİMİ 4,5 KAT ARTIYOR

12 yıl boyunca bir elektrik düzeneği üzerinde çalışan Barlas, geliştirdiği mekanizmayı önce evine kurdu. Bu sayede mevcut elektriğin tam 4 buçuk kat arttığını fark etti.

“BİN LİRALIK FATURA 90 TL’YE DÜŞÜYOR”

Mucit Kubilay Barlas, “25 Wat kullanıyorsun yaklaşık 600 watta yakın bir enerji elde ediyorsun. Arabanda akü kullanıyorsun diyelim 300 kilometre gitmesi gerekirken bunu 800 kilometreye çıkarabiliyorsun. Evinde kullanıyorsun bin liralık faturan 90 liraya düşüyor” dedi.

Mekanizmanın yaygınlaştırılması için destek bekleyen genç mucit, bu sistemle büyük işyerlerinde hatta barajlarda ciddi oranda elektrik artışı sağlanacağını belirtiyor.

Barlas bu konuda, “Adam demir eritiyordur ona biraz pahalıya mal olur. Yoğun miktarda kullanıyordur. Mesela tavuk çiftliği vardır daha hesaplıya mal olur bir ev için 2-3 milyarı geçmez. 100 kilowatlık trafosu olan bir sanayi için 150-200 bin tl’yi bulabilir” diye konuştu. Genç mucidin hayalleri bununla da sınırlı değil.

Kubilay Barlas, hedefleriyle ilgili olarak, “Benim kafamdaki en büyük proje insansız hava taşıtının free olarak yapılması ve uzay sanayiye uygulanabilir modelini çıkartmak yönündeydi. Gideceğim noktada büyük ihtimal bunları yapacağım” şeklinde konuştu.

Kaynak : http://www.haber3.com/elektrik-faturasini-hafifletecek–1312116h.htm#ixzz1tb8Dz1jS

11 thoughts on “Elektriği 4 Kat Artırdı

 1. Ahmet Genç

  Sitenizde yayınlanan bu tür haberlerin sitenize uygun olmadığını düşünüyorum.Haberde sadece elektrik veriminin 4,5 kat arttığından ama nasıl ve hangi yöntemle yapıldığından bahsedilmiyor.Buna benzer haberleri gazetelerde ve televizyonlarda çok okuduk.Bu haberi okuyan hiçbir mühendis,bilim adamı,akademisyen bunu ciddiye almaz çünkü bu bilimsel içeriği olmayan magazin bir haberdir.
  Saygılarımla

  Ahmet Genç

  Reply
 2. Ertugrul YILDIZ

  Evet Ahmet Genç arkadaşın söylediklerini aynen tekrarlıyorum. Böyle haber olmaz adamın düzeneğine bakmak yeter. Bu haber gerçek olsa dünya kahramanı olur bu adam. Enerji sıkıntılarının olduğu bu dönemde. Esasında bu haberi yayınlıyanları kınıyorum

  Reply
 3. Hasan Eker

  Buna bezer bir teknolojiyi emekli bir alman mühendisi 4 yıl önce bana bulduğunu bulduğunu söyledi. Almanınkisi sadece 2 kat arttırıyormuş. Birde bu buluşun çalıştığını bir elektronik kurumu tarafından tasdikleştirmiş. Nedense, kimsede bu adamada inanmadıki, adam dahada seri üretim için sermaye arıyor.
  Çalışan bir prototip var! Fakat nasıl çalıştığını doğal olarak kimseye söylemiyor!
  http://www.eksom.com

  Reply
 4. İzzet IŞIN

  Bilindiği üzere motorlar tam yükünde iken, etiket üzerinde yazan gücü çekerler. Alternatörü çeviren motor yükte çalışıyor. Ancak alternatörün ürettiği enerji ile; etiket güç toplamı daha fazla, ancak boşta çalışan motorlara yol veriliyor. Bu test; boşta çalışan motorlara yük bağlandığında sistemin duruşa geçmesi ile savunulan fikrin yanlış olduğu anlaşılacaktır.

  Reply
 5. KEMAL APAYDIN

  Kişiyi google da aratıp 2. habere bakacak olursanız, bu haberi neden yayınlamamanız gerektiğini anlarsınız!

  Reply
 6. Onur Çelebi Post author

  Bu haberi TRT yayınladı. Biz de yayınladık.
  Evet, bu tür haberler arada bir yayınlanıyor.
  Benzer haberler için daha dikkatli olunacak ama bu da enerjinin magazin boyutu olsun.

  Neticede yorumcuların konuya yaptıkları katılım yeterince aydınlatıcı oldu.
  Teşekkürler.

  Reply
 7. sebahattin kaya

  ben aslında yazının açıklıkla bazı bölümlerin açıklanmamıs olmasına rağmen elektrik bu tür çalışmalarla bulunmadımı telefon yine inanılmaz diye düşünülürken teknolajiye uyarlanmadımı hale bir çok şey geliştirilmiyormu bütün dünya bu tip şeyleri araştırıyor bununla farklı projeler çıkartıyor bence eleştirirken iyi düşünülmeli sonuç olarak bizlerde bu tip projelerle kafamızı yorsak farklı projeler çıkar diye düşünüyorum saygılarımla

  Reply
 8. hasan hüseyin

  barlasa kesinlikle katılıyorum çünkü bende buluş yaptım ve çok verimli kimse itiraz edemiyor fikren ama buluşu insanlıgın hizmetine sunmak için bir sürü protüsürü geçmek gerek buluş yapanlar burda takılıyor sadeçe ben ne mi buldum 150 m. karelik daireyi 10 yıl boyunca istenilen ısıda tutuyorsun kaç derece istersen bir sefere mahsus 5 000 tl lik çihaz alıyorsun ful karantili bes kuruş para ödemiyorsun baska kesinlikle hem ısıtma hem sogutmak için 10 yıl net söylüyorum peki ne yapmak lazım yapmak isteyene yol ver gitsin yapabilirsen yardım yap payını al ne olur erken insanlıgın hizmetine sunmuş olur

  Reply
 9. yurduşen herekoğlu

  böyle bir şeyin gerçek olması demek sonsuz enerji demektir.
  şöyleki 10 birim lik santral çıkışına bu cihazı bağlasan çıkışta 55 birim enerji alırsın. hadi 55 birimlik çıkışa tekrar bağla cihazı 302 birim enerji kullanırsın bunu sonsuza kadar götürürsen işte sana sonsuz enerji
  mümkümü

  Reply
 10. ercan

  kardeşim düz bir motoru 10 kat değil 20 katta artırılabilir nasılmı 5 kw bir motora şanjıman bağlayın ve gücün arttığını göreceksiniz ama üke bindiğinde fazla akım çeker hadi oldu evde elektirik kullanacaksınız yaptığımız sistemle 1 bu sistem ev için 3 binlira ben yaptım zaten evde kullanıyorum ama sürekli dönen motor yani alternatör aşırı ısınmadan dolayı 1 ay demeden yandı fiyatı 1.5 bin lira benim 1 aylık faturam 1.5 binlira oldu neresinde bunun bedava elektirik rüzgar gülünü inceleyin çalışma pirensibini rüzgar gülü çok yavaş döner ve dişli yardımıyla şanjımanla devri artırılır elektirik üretimi dk da 1500 devirden sonra başlar bu gibi sistemler çok büyük olmadığı süre boyunca herzaman zarar edilir bir rüzgar gülünün maliyeti 50 milyon dolar siz düşünün artk bu sistem zaten rüzgar gülünde kullanılıyor. kimi kandırıyorlar bobinleri farklı sarmış dişli kutusu yapmış motorla motor çalıştırıyor 3 değil 10 adette çalışır

  Reply
 11. Solar Academy

  Merhabalar,
  Birkaç hususta katkı mümkün müdür acaba?
  – Teknik / ilmi olarak bile olsa, yoktan var etme ne zamandan beri mümkündür ?
  – Bir enerjiyi başka bir enerjiye dönüştürür iken (illaki) kayıp olmayacak mıdır ?
  – Eğer ki bir de akü-batarya kullanılıyor ise, akülerin ekonomik / işletme ömür sınırlı değil midir ?
  – Bataryalar hiç kayıpsız olarak, %100 verimle / kapasite ile mi çalışır ?
  – Sistemin servis-bakım-işletme vb. kaçınılmaz maliyetler yok mudur ?
  – Sistemin ilk yatırım-amortisman fiyat / performans oranı nedir ?
  Teşekkürler

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir