Else Enerji 500 kWp'lik Proje

By | 9 Nisan 2013

else enerji
Else Enerji, Prokon AŞ’nin Ankara-Kazan’daki 500 kWp kapasiteli çatı üzeri güneş enerji santralini tamamladı. Türkiye’deki en büyük çatı üzeri güneş enerji santrallerinden bir tanesi olan tesis, aynı zamanda TEDAŞ Genel Müdürlüğü tarafından onaylanan ilk 500 kWp kapasiteli çatı üzeri güneş enerji santrali oldu. Tesis hem proje hem de uygulama özellikleri bakımından emsal gösterilebilecek niteliklere sahiptir.

 

Mühendislik, tedarik ve uygulama basamaklarının tamamı Else Enerji’nin sorumluluğunda tamamlanmış olan Prokon AŞ güneş enerji santralinde, Alman EPC firması Enerparc AG de süpervizör olarak yer aldı. Else Enerji ve Enerparc AG Türkiye ve Orta Doğu pazarında birlikte proje geliştirmek adına 1 yıl önce anlaşmışlardı. Santralin iki yıllık işletme ve bakım sorumluluğu da yine Else Enerji’de olacak.

Güneş enerjisine yatırım kararı alarak birçok sanayiciye örnek olan Prokon AŞ firması, güneş enerjisi yatırımlarına devam etmeyi planlıyor. Ankara-Kazan’daki Çelik Konstrüksiyon ve Mekanik İmalat Fabrikası çatısı yaklaşık 17.000 m2 büyüklüğünde ve ilerleyen süreçte çatı üzerine ikinci 500 kWp kapasiteli santral de kurulacak. Prokon AŞ, güneş enerji santralinin devreye girmesi ile birlikte elektrik tüketiminin yaklaşık %40‘lık kısmını güneş enerjisinden karşılayacaktır.

Prokon AŞ’nin Genel Müdürü Sn. Murat Kögmen, proje ile ilgili olarak şunları söyledi: “Güneş enerji santrali için yatırım kararı almamızdaki öncelikli sebepler; artan elektrik fiyatları, temiz enerjiden elektrik üretimi, karbon salınımını azaltma yönünde katkıda bulunmak ve ileriye dönük güneş yatırımlarımız için süreci daha küçük bir tesiste tecrübe etmek. Bununla birlikte, bizim güneş enerjisine yatırım kararı almamızda etkili olan etkenlerin, Türkiye genelindeki birçok sanayici ve yatırımcı için de geçerli olduğunun bilincindeyiz. Özetle ilk fazını tamamladığımız santralimiz herkese referans olacak niteliktedir. Projenin ilk aşamasından itibaren son derece profesyonel olarak hareket eden ve projemizi kendi yatırımıymış gibi sahiplenerek oldukça başarılı bir iş çıkaran Else Enerji firmasını da ayrıca kutluyoruz. ”

Else Enerji genel müdürü Sn. Mustafa Herdem’in proje ile ilgili olarak demeçleri ise şöyleydi: “Öncelikli olarak belirtmem gereken şey; firmamızı yirmiden fazla istekli firma arasından seçen ve bize Türkiye’nin en büyük çatı uygulamalarından bir tanesini tamamlama fırsatı veren Prokon AŞ’ye teşekkür etmektir. Sözleşmeyi imzaladığımız andan itibaren her safhada gereken özeni gösterdik ve ortaya gerçekten referans olabilecek bir tesis çıkardık. Sektöre “gerçek anahtar teslim” projeler kazandırmaya bütün hızımızla devam edeceğiz. Yakın zamanda tamamlanacak ve başlanacak yeni projeleri duyurmaya devam edeceğiz. İddiamız Türkiye’nin güneş enerjisi alanında en çok tercih edilen EPC firması olmaktır.”

else-enerji-2

Proje onay sürecinden, devreye alma sürecine kadar bütün aşamaların Else Enerji tarafından yürütüldüğü projede, çalışılan markalar şu şekildedir: Kullanılan Hanwha Q-Cells marka güneş paneli altı farklı marka arasından seçildi.
Alman ve Çin orijinli altı farklı marka güneş paneli, Almanya’daki bağımsız laboratuvar PI-Berlin’e gönderildi ve STC, EL, PID testlerine tabi tutuldu. Testlerin sonucunda en iyi sonuç alınan güneş paneli olan Hanwha Q-Cells G.PRO G-2.245 model güneş paneli projede kullanıldı. İnverter olarak yine dünyanın en iyi inverter markalarından bir tanesi olarak gösterilen Alman SMA’nın STP20000TL-EE model inverteri kullanıldı. Taşıyıcı konstrüksiyon ve sabitleme sisteminde de yine Alman orijinli Mounting-Systems ve Ejot markaları projede tercih edildi. Sistemin önemli komponentlerinden olan solar kablo ve konektörlerde ise Multi-Contact markası tercih edildi.

Güneş enerji sektörü tarafından  bilinen EPC firmalarından olan Else Enerji, Prokon AŞ santrali ile başladığı orta-büyük ölçekli güneş enerji santrali uygulamalarına Sivas ve Kayseri’de kuracağı tesisler ile devam edeceği belirtiliyor.

One thought on “Else Enerji 500 kWp'lik Proje

  1. Mustafa

    Çift yönlü sayacın kullanıp kullanılmadığını merak ediyorum,onunla ilgili bir bilgi paylaşmamışsınız?

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir