Enerji Verimli Buzdolapları

By | 3 Eylül 2013

Arçelik, yüksek enerji verimli buzdolapları için 10 yıl boyunca sağlanacak karbon azalımı sonucunda karbon finansmanı geliri elde etmek amacıyla “Enerji Verimli Buzdolapları Projesi” başlattı.

Arçelik’ten yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de beyaz eşya sektöründe bir ilk olan proje, Arçelik’in ileri teknolojiyle üreterek Türkiye pazarına sunduğu üst verimlilik düzeyindeki enerji verimli buzdolaplarını kapsıyor. Yüksek enerji verimli A+++ ve A++ ürünlerin satışı ile piyasa ortalamasına göre daha düşük karbon salımı sağlanacak. 10 yıllık tahmini satış adetlerine göre beklenen emisyon azalımı yıllık ortalama 177.785 Toplam Karbondioksit (tCO2) olmak üzere toplamda 1.777.849 tCO2e olarak hesaplandı.

Üretilen buzdolaplarının enerji verimliliğinin artırılması sayesinde daha düşük enerji sarf eden yeni tip buzdolaplarının, eski tip buzdolaplarının yerini alması bekleniyor. Böylece şebekeden alınacak elektrik miktarı azalarak, daha az karbon emisyonu gerçekleşecek. Projeden kaynaklanan emisyon indirimi sonucu elde edilecek kredilerin, potansiyel alıcılara “Gönüllü Emisyon Azalımı Satış Anlaşması”  ile satılarak karbon finansman geliri elde edilmesi mümkün olacak.

Proje tasarım dokümanının oluşturulması, uygulama ve işletiminden doğan karbon kredisi fırsatlarının geliştirilmesi ve hayata geçirilmesi konularında Gaia Carbon Finance  şirketinin danışmanlığı ile Arçelik’in yürüteceği projenin tasarım dokümanının kontrolü ve doğrulanması  Designated Operational Entity (DOE) tarafından yapıldı. Projenin emisyon azalım hesaplamaları Birleşmiş Millletler İklim Değişikliği Çevre Sözleşmesi (UNFFC) tarafından hazırlanan ve yayınlanan onaylı, “AM0070: Manufacturing of energy efficient domestic refrigerators”  metodolojisine göre yapılıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir