Güneş Pili Tarih Mi Oluyor?

By | 26 Nisan 2011


Dünya yarı iletken piyasası gelişimin arttırarak sürdürmesi fiyatların ucuzlamasını engelliyor. Bu da güneş pillerinin maliyetinin düşmesini imkansız kılıyor. Peki başka bir solar teknoloji mümkün mü?

Güneş enerjisinden elektrik elde etmenin ucuz bir yolu olabilir mi? Michigan Üniversitesi’nden profesör Stephen Rand ve William Fisher son günlerde bu problemin çözümü için emek harcıyorlar.
Söylenenlere bakılırsa daha ucuz bir güneş teknolojisi için uzun yıllar beklemeye gerek olmayacak. Işığın bir manyetik etkiye de sahip olduğunu belirten Stephen Rand, bu küçük etkinin elektromanyetik dalgaların yapısı gereği teoride elektrik üretimi için kullanılabileceği söylüyor.

Bir elektromanyetik alan elektrik ve manyetik alanların birleşmesiyle oluşur. Manyetik alanı ışıktan elde edileceğini belirten Profesör Rand, manyetik alanı elektrik üretimi için kullanabilecklerini, deneysel başarının sağlandığını belirtiyor.

Eğer sistem evlerde kullanılabilecek patikliğe getirilirse sadece bir cam parçası kullanarak sıradan pv panellere eşit yüzdelerle(yaklaşık yüzde 10 verim hedefleniyor) elektrik üretilebilecek.

Konuya ilişkin gelişmeler olduğunda sitemizde yayınlanacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir