Hatay Erzin Santrali

By | 22 Aralık 2010

Yakın zamanda İrlanda ve Rusya’da iki büyük kombine çevrim santralinin yapımını tamamlayan GE ve Gama Güç Sistemleri konsorsiyumu; Akenerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Hatay’ın Erzin ilçesinde yapılacak kombine çevrim elektrik santrali inşası için anahtar teslim yüklenici olarak seçildi. Gama Güç Sistemleri ve GE firmalarının konsorsiyum halinde verdiği sabit fiyat ve süreli EPC teklifi Hatay’ın Erzin ilçesinde yapılacak olan yaklaşık 900MW gücündeki santral için Akenerji ile sözleşme imzaladı. Santralin 2014 tarihinde devreye alınması planlanıyor.

GE ve Gama Güç Sistemleri konsorsiyumu dünya çapında elde ettiği EPC yapımı santral tecrübesi ile bugüne kadar yaklaşık 2000 MW gücünde elektrik üretme kapasitesine sahip enerji santrallerinin yapımında rol aldı.

İleri teknoloji standartları kullanılarak yapılacak olan Hatay-Erzin enerji santrali piyasa şartlarının gerektirdiği esnek operasyon ihtiyacını yüksek verimlilikle karşılayacak. Gelişmiş yanma sistemi ile donatılacak olan santral çevre emisyon kriterlerine ve batı standartlarına uyumlu olacak.

Konsorsiyum ortağı GE gaz ve buhar türbini ve kazanlar gibi ana enerji üretim ekipmanlarının tedarikinden, diğer ortak olan Gama Güç Sistemleri ise genel ve detay mühendislik hizmetlerinden, tüm inşaat ve elektromekanik montaj işlerinden ve aynı zamanda bu kapsam dışında kalan ilgili ekipman ve sistemlerin tedarikinden sorumlu olacaktır.

Gama ve General Electric, Kasım ayında Rusya’da işletmeye açılan 400 MW’lık Shatura Elektrik Santrali’ni, Aralık ayında ise İrlanda’daki 450 MW’lık Whitegate Elektrik Santrali’ni tamamlayarak açılışını gerçekleştirmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir