İlk Elektrikli Otomobil 64 Bin Lira

By | 2 Mayıs 2012


Renault, yerli elektrikli aracı Fluence Z.E.’yi bu hafta sonundan itibaren Türkiye’de satışa çıkarıyor.Türkiye’nin ilk elektrikli otomobilinin satış fiyatı yüzde 3 ÖTV uygulaması sayesinde benzeri dizel modelden daha uygun fiyata 60 bin liradan başlayacak.

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, elektrikli Fluence’ı geniş çevrelere götürebilmek için altyapı faaliyetlerinin çok önemli olduğunu belirterek, bu aracın satışıyla ilgili başlangıçta İstanbul, Ankara, Gaziantep, Kocaeli ve Bursa’da yetkili satıcıların hizmet vereceğini söyledi. Bu noktalarda gerekli altyapının tamamlandığını ve 45 noktada şarj istasyonu kurulduğunu kaydeden Aybar, “Fluence Z.E. satın alan müşterilerimiz araçların bataryasını Renault bayilerinde de şarj edebilecek. Renault bayilerinde iki farklı şarj yer alacak. Bataryayı 1 saatte doldurabilecek 22 kWh güce sahip şarj da olacak, 3,5 kWh/saat’lik şarj da bulunacak.” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın makam aracı olarak Fluence Z.E. kullandığını belirten Aybar, Ermeni tasarısı nedeniyle elektrikli araç alımını askıya alan Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bu ay ortasında tedarike başlayacaklarını, 100 aracı Başkan Melih Gökçek’e teslim edeceklerini ifade etti. Fluence Z.E.’nin elektrikli motoru 95 beygirlik bir güç üretiyor. Aracın azami hızı 135 km/saat ile sınırlandırıldı. Elektrikli araç, evdeki bir priz sayesinde 6 saatte şarj edilebiliyor. Otopark, alışveriş merkezleri gibi mekânlarda kurulacak şarj istasyonlarında bu süre hızlı şarjla 1 saate inecek.

Elektrikli Fluence, 100 kilometrede 2,5 liralık elektrik harcıyor. Üst donanıma sahip otomatik şanzımanlı Fluence Privilege 1.5 dCi (dizel) modelin anahtar teslim fiyatı opsiyonlar hariç 59 bin 850 lira. Fluence Bold Edition 1.5 dCi EDC (dizel otomatik) modelin fiyatı 63 bin 800 TL. Elektrikli aracı satın alanlar batarya için aylık 83 Euro (193 lira) kira bedeli ödeyecek. (Haber 3)

Evde Şarjla İlgili Video

4 thoughts on “İlk Elektrikli Otomobil 64 Bin Lira

 1. Hasan Eker

  Yeni batarya teknolojiler elektrikli otomobillerinin menzilini bir kaç yıl sonra %100 ile %300 artıracak.
  Artı direk güneş ışınlarıyla beslenen ve çalışan elektrik yükleme istasyonlarıda, elektrik enerjisini bedavaya getirecek.
  Daha geniş bilgiler: http://www.invendi.de

  Reply
 2. SOLAR-SANTRAL

  Şebeke elektriği halen mevcut olan veya uzak / hiç olmayan yerlerde, araç şarj istasyonları için gereken elektrik enerjisini güneşten sağlamak mümkündür. Yerli ve ithal sistem bileşenleri ile stoktan derhal ürün ve hizmet imkanı mevcuttur.

  Reply
 3. emre

  arkadaşlar,yukarıdaki metinde okudum, anlamadım, elektrikli otonun fiyatından bahsediliyor,altında da bu araç için aylık bilmem kaç lira, akü-batarya kira bedelinden bahsediliyor, bu nasıl bir iştir, para verip aldığım araç için birde kira mı vermek gerekecek, sonra yarın bir akü-batarya sahibi-olmaz ama- ” akü mü geri istiyorum,oğlumun arabasına koyacağım” gibi Türk usulü istekle gelir mi, mevzuyu bilen varsa, özetleyebilir mi ,saygılarımla ,

  Reply
 4. admin Post author

  Haber metninde yanlış bir bilgi verilmiş. Akü kirası aylık değil yıllık olarak alınıyormuş. Bu fiyat belirtildiği gibi 83 Avro ve 1 yıl veya 10 bin km için geçerli. Belirtilen km aşılırsa yeni kira bedeli ödeniyor.
  Akü kirası olan fiyat başlangıçta aylık olarak belirtilmişti ama neden se yıllık olarak değiştirildi.

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir