Karasular Enerji'nin %40'ı Satıldı

By | 12 Eylül 2012


Akfen Holding, halen enerji üretimine devam eden ve toplam 24.5 MW kurulu guc kapasitesine sahip 5 adet HES sahibi İdeal Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ nin sahibi olan Karasular Enerji Üretimi ve Ticaret Anonim Şirketi’ndeki (“Karasular”) yüzde 40 hissesinin toplam 86.242.000 Euro şirket değeri üzerinden, 22.580.055 Euro bedelle Aquila HydropowerINVEST Investitions GmbH & Co. KG’ya (Aquila) satışı konusunda sözleşme imzaladı.
Konuya ilişkin açıklamada bulunan Akfen Holding CEO’su Süha Güçsav, Karasular Enerji Üretimi ve Ticaret Anonim Şirketi’ndeki yüzde 40 hissesinin satışı konusunda Alman yatırım fonu Aquila HydropowerINVEST Investitions GmbH & Co. KG (Aquila) ile anlaşma imzalandığını belirterek ”Alıcı tarafından işlem kapanışı ile ilgili olarak 5.000.000 Euro tutarında cayma tazminatı ve satış bedelinin tamamı olan 22.580.055 Euro’luk tutar 11 Eylül 2012 tarihinde yeddi emin hesaplarına intikal etmiş ve Sözleşme yürürlüğe girmiştir” dedi.

Güçsav, Karasular’ın kalan yüzde 60 hissenin Aquila HydropowerINVEST Investitions GmbH & Co. KG’ye satış opsiyonunun 16 Kasım 2012 tarihine kadar uzatıldığını belirterek, “Satışın yüzde yüze ulaşması için taraflar iradelerini ilk sözleşmeye sadık kalarak korumaktadır. Satış işlemi sonucunda Aquila HydropowerINVEST Investitions GmbH & Co. KG tarafından yönetim kurulu üyesi atanmayacak ve Karasular’ın yönetimi değişmeyeceği gibi alıcı adına herhangi bir imtiyaz tanınmayacaktır” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir