Van'da Güneş Santrali

By | 10 Eylül 2012


Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mirza Nadiroğlu’nun büyük uğraşları sonucu geçtiğimiz cuma günü ihalesi yapılan Tekstil Kent, yenilenebilir enerji ile aydınlatılması için proje hazırlandı. Yaklaşık 5 bin kişiye iş imkânı sağlayacak olan Tekstil Kent’e yatırım yapacak olan işadamlarına ücretsiz enerjiyi vermeyi hedefleyen Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ile İl Özel İdaresi, TRB 2 Bölgesi olan Van Hakkari, Bitlis ve Muş’u kapsayan Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın ‘Mali Destek Programı’ kapsamında kabulü yapılan Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kullanımının Özendirilmesi Mali Destek Programı’na başvurdu. VATSO ve İl Özel İdaresi’nin ortaklaşa hazırladığı projenin ilk toplantısı VATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mirza Nadiroğlu Başkanlığı’ndan yapıldı.
Yenilenebilir enerji projesinin DAKA tarafından kabul edilmesiyle çok kısa bir sürede hayata geçirileceği de vurgulanan toplantıda, geçtiğimiz cuma günü ihalesi yapılan ve yapım süresi 12 ay olan Tekstil Kent, hayata geçirilene kadar elde edilecek olan enerjinin ise İl Özel İdaresi’nce kullanılacağı kaydedildi.

“Tuşba Projesi Tekstil Kenti Ücretsiz Olarak Aydınlatacak” 
Hazırlanan projeye güneş anlamına gelen ‘Tuşba’ adının da verildiği toplantıdan sonra bir açıklama yapan VATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mirza Nadiroğlu, amaçlarının Van’da kurulacak olan Tekstil Kent’e yatırım yapacak olan işadamlarına ücretsiz enerji vermek olduğunu ifade etti. Nadiroğlu, “Bu görüşümüzü Valimiz Münir Karaloğlu ile paylaştık. Onun da destekleriyle İl Özel İdaremiz ile birlikte böyle bir proje hazırladık. Bu projemiz için AB Proje Danışmanı Mete Günal’ı Van’a davet ettik. Biz burada 500 KW’lık yenilenebilir bir enerji üretmeyi planlıyoruz. Bunu öncelikle Tekstil Kentin çevre ve sosyal mekânlarının aydınlatılması ile atık suyunun bertaraf edilmesinde kullanacağız” dedi.

Tekstil Kentin faaliyete geçtiği gün çalıştırılacak olan elemanlarının eğitimlerinin tamamlanmasını hedeflediklerini söyleyen Nadiroğlu, şimdiden çeşitli projeler hazırladıklarını ifade etti.

2 thoughts on “Van'da Güneş Santrali

 1. Hasan Eker

  Bedava enerji = Hakkız rekabet = Avrupa Adelet Divanı, yada
  WTO… Beyler temmeli kafayı yemeyin!?

  Reply
 2. SOLAR-BAZAAR

  Bilindiği üzere Almanya’nın en fazla güneş alan bölgesi bile, ancak bizim Karadeniz Bölgesi kadar güneş ışığı alıyor. İklim kuşağı olarak şanslı bir coğrafyadayız; ülkemiz yabancıları kıskandıracak kadar yüksek güneş enerjisi potansiyeline sahip. Hergün sabahın erken saatlerinden akşama kadar tam üstümüzde yerli, yenilenebilir ve sonsuz bir enerji. Güneşimiz tamamen bize ait ve bedava bir kaynaktır…
  Güneşten elektrik üretimi artık çok daha kolay ve ekonomik. Günümüzde kendi elektriğini üretme imkanı da mevcut. Uygulama ve çözüm alternatifleri için iletişim kurabilirsiniz;
  Norm Enerji Sistemleri, İstanbul

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir