Köpek Dışkısından Enerji

By | 3 Ekim 2010

ABD’de yürütülen bir proje köpek dışkılarından üretilen metan gazını aydınlatma ve ısıtma işlemlerinde kullanıyor.
MIT (Massachusetts Institute of Technology) ve tarafından finanse edilen Park Spark isimli proje Matthew Mazzotta’nın girişimleriyle başlamış.

Klasik yöntemde köpek dışkıları sahipleri tarafından toplanıyor ve çöpe atılıyordu. Hayatın her alanı enerjinin geri dönüşümüne uygun olabileceğine göre metan gazı oluşturabilen bu atıkların çöpe atılması yaratıcı çevreciler için iyi bir seçenek olmazdı.

Park Spark projesinde yerin altına inşa edilen metan oluşturucu tank düzeneği alevle aydınlatan bir sokak lambasını besliyor. Sistemin geliştirilmesi halinde alev su ısıtması veya başka bir amaçla da kullanılabilecek.

Ayrıntılar parksparkproject.com adresinden öğrenilebilir.

3 thoughts on “Köpek Dışkısından Enerji

 1. hamza

  çok güzel bir fikir degerlendirile bilir amma bizim ülkemizde degil,bizde okadar köpek besleyen yok ayrıca beslesede onun dışkısını erinmeyip alıp o depoya atma… biraz zor amma bunu büyük baş hayvancılık, tavukta olabilir desteklenmeli çok hoşolur bence teşşekürler

  Reply
 2. erhan berrak

  bencede çok iyi bir proje. bir peyzaj mimarı adayı olarak bunları mimarlıkta nasıl kullanırım diye bazı tasarılar yapmaya çalışıyorum. tüm hayvan dışkıları için geçerliyse bu durumu doğanın tekrar yenilenebilmesi için kullanbiliriz.

  Reply
 3. sedat mirboğa

  Böyle işleri neden amareiklar yapar anlamam. Bizim mühendislerimiz düşünemiyor mu yoksa bize izinmi vermiyorlar buda büyük bir soru?

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir