Merk Solar'dan Güneş Enerjisi Projesi

By | 4 Şubat 2013

merk solar
Merk Solar Türkiye’nin ilk Orta Gerilim (OG) Şebeke ’den bağlı güneş enerji projesini devreye aldı. Ağustos ayında Gürsu Belediyesi tarafından ihalesi yapılan proje Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından desteklenmekte olup, yenilenebilir enerji alanında devlet destekli en büyük kamu projesi olma özelliğini taşıyor.

Arazi üzerine kurulan 96 kWp kurulu güce sahip olan sistemin ürettiği elektriğin tümünü dağıtım şirketi UEDAŞ’a vererek Gürsu Belediye Binası’nın elektrik faturasını sıfırlaması hedefleniyor. Konumu itibariyle proje, Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği kapsamında üretim-tüketim noktalarının farklı olduğu ilk referans uygulaması.

Merk Solar’dan yapılan açıklama aşağıdadır:
Tamamlamış olduğumuz Gürsu projesiyle Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği kapsamında Ankara TEDAŞ tarafından onaylanan ve Orta Gerilim Şebekesi’nden bağlantı yaparak enerji satışına başlayan ilk fotovoltaik projesini tamamlamış bulunmaktayız. Hazırlamış olduğumuz projeler tip proje kabul edilmiş olup, tamamladığımız uygulamayla tüm Türkiye’ye uluslararası standartlara dayanan bir referans proje sunmuş bulunmaktayız. Gürsu projesi kapsamında hazırladığımız projeler ve TEİAŞ’a yaptığımız girişimler sonucu güneş enerji yatırımlarında ilgili dağıtım şirketlerince istenebilecek “otoprodüktör fideri donatımı” şartını ortadan kaldırarak yatırımcıları ek bir maliyetten kurtarmış bulunmaktayız. Sektöre vermiş olduğumuz bu destek itibariyle ilgili regülasyonlara katkı sağlamaya devam etmekteyiz.

Buna ilave olarak Belediye binasının önündeki parka yapmış olduğumuz çift eksenli tracker sistemi de ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. 7 kW kurulu güce sahip olan sistem parkın içerisinde yer alan güneş evinin enerji ihtiyacını karşılamaktadır.

Aralık ayı içerisinde Türkiye İş Bankası ile imzalamış ve duyurmuş olduğumuz kredi programı çerçevesinde yatırımcılarımıza hizmet vermeye devam ederken, Gürsu projesinde başvuru-izin süreci hakkında edinmiş olduğumuz kamu tecrübesiyle projelerin çok daha hızlı hayata geçmesini sağlamaktayız. Aynı zamanda, Ocak ayı itibariyle sağlamaya başlayacağımız sigorta hizmetleriyle beraber yatırımcıların risklerini azaltmayı ve kazançlarını garanti altına almayı hedefliyoruz. Siz değerli müşterilerimizin yatırımlarının en verimli ve doğru şekilde hayata geçmesi için, Merk Solar olarak projelerinizde yer alarak tüm proje, izin, anlaşma, kredi ve kurulum sürecini yönetmeyi ümit etmekteyiz.

One thought on “Merk Solar'dan Güneş Enerjisi Projesi

 1. FERİT BALTACI

  DÜZEN İYİ VE GÜZEL İŞLİYOR ,
  AB , “KALKINMA AJANSLARINA” BUNLARIN DESTEKLEYİN DİYOR.
  VE BEBKA NIN HEMEN ARDINDA BİTİYORLAR . ALMAN DEV GEHRLİCHER , YALNIZ TÜRKİYE DE Kİ ADI TIPKI TÜV -TÜRK – MERCEDES TÜRK , BAYER TÜRK GİBİ DEĞİL.. TÜRK ADI BU ARALAR DIŞLANMAYA ÇALIŞILDIĞINDAN .. “MERK -SOLAR ” OLARAK TÜRKİYE’ye GİRİYOR. AVRUPADAN PAZAR YARATMA İŞİ İŞTE BÖYLE OLUR. TÜRK ÜNİVERSİTELERİ , KURUMLARI , FABRİKALARI UYUTULURKEN İŞSİZLİK DORUKLARA ÇIKMIŞKEN YURDUMUZ ÜZERİNDE DOĞAN GÜNEŞİ , GÜNEŞİ AZ ÜLKENİN ADAMLARI GELECEK , BİZLER ALIK,ALIK BAKARKEN ONLAR ÜRETTİKLERİ DÜZENEKLERİ TAKIP KAZANÇLARINI ARTIRARAK KENDİ YURTTAŞINI DAHA SAYGIN KILACAK… BİZ YAPAMAZMIYIZ ? %101 YAPARIZ… KAYNAKLARIN , SİPARİŞLERİN , DESTEKLERİN , YÖNÜ YABANCILARDAN ÇEKİLİP TÜRK SANAYİCİSİNE DOĞRULTULURSA TÜM BUNLARAI TÜRK MÜHNEDİSİ , TÜRK İŞÇİSİ YAPACAKTIR.

  1-Merk Solar Türkiye’nin ilk Orta Gerilim (OG) Şebeke ’den bağlı güneş enerji projesini devreye aldı. Ağustos ayında Gürsu Belediyesi tarafından ihalesi yapılan proje Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından desteklenmekte olup, yenilenebilir enerji alanında devlet destekli en büyük kamu projesi olma özelliğini taşıyor.

  2-Alman Enerji devi Gehrlicher Türkiye güneş enerjisi pazarına Merk Solar Enerji ile giriyor

  2008 yılından beri Akfel Group bünyesinde Türkiye güneş enerjisi pazarında faaliyet gösteren ve gerçekleştirdiği projelerle pazarın en büyük proje portföyüne sahip olan Merk Solar Enerji, dünya güneş enerjisi pazarının en köklü firmalarından Alman Gehrlicher Solar birleşme kararı aldı. Her iki ortağın eşit paya sahip olarak kurduğu şirket, Gehrlicher Merk Solar Enerji A.Ş. adı altında İstanbul merkezli olarak, Türkiye ve komşu ülkelerdeki fotovoltaik pazarında hizmet verecek.

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir