Rüzgar'da İlk 3'e Girebiliriz

By | 9 Şubat 2010

Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği (EWEA) Üst Yöneticisi (CEO) Christian Kjaer, Türkiye’nin önemli bir rüzgar enerjisi kapasitesi ve pazarı olduğuna işaret ederek, ”bazı sıkıntıların aşılması durumunda Türkiye’nin ilk 3 önemli pazar içinde yer alabileceğini görebiliriz” diye konuştu.
Kjaer, EWEA ve Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin beraberce Bilkent Otelde düzenlediği ”Türkiye’de Rüzgar Enerjisi” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliğinin çalışmaları ve Avrupa’da rüzgar enerjisi potansiyeli hakkında bilgi verdi.

Enerji sektörünün, enerji krizi, çevresel kriz ve mali kriz olmak üzere 3 önemli sorunla karşı karşıya olduğunu belirten
Kjaer, Enerji sektörünün karşıkarşıya kaldığı 3 temel sorun olduğunu belirtti.
1. Enerji Krizi
2. Çevresel Kriz
3. Mali Kriz
Kjaer, 2020 yılına kadar bu sıkıntıların yönetilmesinde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının çok önemli olduğunu söyledi.

Rüzgar enerjisinin gerek dış kaynak olmaması, gerekse temiz bir enerji olması bakımından tercih edildiğini anlatan Kjaer, rüzgar enerjisine bağlı elektrik üretiminin diğer enerji kaynaklarına göre geleceğe yönelik kaygıları azaltıcı özellikte olduğunu belirtti.

Enerji üretiminde de Avrupa ülkelerinin rüzgar enerjisi payının yüzde 15’lerden yüzde 34’lere çıkarılmasının hedeflendiğini açıklayan Kjaer, rüzgarın oldukça avantajlı bir enerji kaynağı olduğunu bu nedenle ülkelerin, rüzgar ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarındaki payının artırılması gerektiğini ifade etti.

Türkiye 13. Sırada
Türkiye’nin rüzgar enerjisi alanındaki durumuna değinen  Kjaer, Türkiye’nin Avrupa’da rüzgar enerjisi kapasitesi açısından Polonya’yı geride bırakarak 13’üncü sıraya yükseldiğini bildirdi.

Türkiye’nin önemli bir enerji ihtiyacı olduğuna ve bunun da giderek arttığına işaret eden Kjaer, ülkede rüzgar enerjisi anlamında tahmin edilebilir ve öngörülebilir bir pazar olduğunu söyledi.
Bu duruma yatırımcıların ilgi gösterdiğini anlatan Kjaer, rüzgar enerjisi anlamında Türkiye’de önemli bir fırsat bulunduğunu,bazı sıkıntıların aşılması durumunda Türkiye’nin ilk 3 önemli pazar içinde yer alabileceğini ifade etti.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Yönetim Kurulu üyesi Özlem Odabaş Tavares de yasal mevzuat ve hukuki sorumluluklar hakkında bilgi verdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir