Soğuk Füzyondan Ucuz Enerji

By | 26 Ocak 2011


İtalyan ABC Ciencia’nın duyurduğu habere göre, İki İtalyan bilim insanı soğuk füzyon işlemi ile bugünkünden çok daha az maliyetle(çok daha az enerji harcayarak) çok yüksek miktarda enerji elde ettiklerini iddia ediyorlar.
Bologno Üniversitesinden Andrea Rossi ve Sergio Focardi adlı İki İtalyan bilim insanı geçen Cuma günü yaptıkları kamuoyuna açık basın açıklamasında, oda sıcaklığında, enerjiyi açığa çıkarmak için tüketilenden 31 kat daha fazla enerji üreten bir soğuk füzyon reaktörü geliştirdiklerini söylediler.

bunun yanında, icat ettikleri reaktörlerden birinin iki senedir durmaksızın çalıştığını, buluşlarını ticarileştirme aşamasında olduklarını, iki büyük şirket ile oldukça iyi bir anlaşma imzaladıklarını ve sene sonunda da toplu üretime başlıyacaklarını söylediler.

Soğuk Füzyon uzun zamandır bilim insanlarının üzerine düşündüğü ve bilim çevrelerinde çok ihtilaflı bir konu olmayı sürdürüyor. Oda sıcaklığında nükleer rekasiyon hipotezi, iki atom çekirdeğinin, büyük miktarda enerji açığa çıkarıp, bir araya gelerek daha büyük bir çekirdek oluşturmasına dayanıyor.

80’lerde Stanley Pons ve Martin Fleishmann da dünyaya soğuk füzyon işlemini başardıklarını ilan etmişlerdi. Bu hiç tükenmeyen bir ucuz enerji kaynağıydı, herkesin cebine hitap ediyordu, fakat bu buluş başka labratuarlardaki testleri geçemedi.

Yıllardır, soğuk füzyon yolu ile çok ucuz enerj elde etme denemeleri oldu fakat hiç biri rüştünü ispat edemedi. Hatta teorik olarak soğuk füzyonun mümkün olmayacağını gösteren bir takım araştırmalar yayınlandı, bu da pek çok bilim insanını bu alandaki çalışmalardan soğuttu.

İtalyan bilim insanları ise ticarileştirmek üzere oldukları buluş için “insanları ikna etme aşamasını geçtik.” diyorlar.

Rossi ve Focardi sadece 400 wat enerji harcayarak 12,400 wat’lık sıcak enerji üretebilen soğuk füzyon reaktörü ürettiklerini iddia ediyorlar. Bu da kilowat başına enerji maliyetinin 0,02TL daha az olması demek.

Buluşlarına nikel- hidrojen füzyon reaktörü diyorlar. Dediklerine göre, nikel ve hidrojen çekirdekleri reaktörün içinde füzyona uğratılıyor. Reaktörün bu esnada harcadığından tam 31 kat daha fazla enerji ürettiği iddiasındalar. Buradan hareketle de kilowat elektrik başına 0.02TL’den daha az bir maliyet hesaplıyorlar. Ayrıca kendi geliştirdikleri füzyon prosesi reaktör dışında radyasyon salmıyormuş ve hiç bir nükleer atık üretmiyormuş.

İtalyan bilim insanları buluşlarının ticari olarak sunumunu yaptıklarında, bir güvenlik sorunu yaşanmasın diye 8 kat daha fazla üreten reaktörleri üretecekler.
İtalyan bilim insanlarının bu konuda sundukları bilimsel metini ise bilimsel yayın yapan kuruluşlar yayınlamayı red etti. Makalede reaktörün nasıl çalıştığına dair çok az detayın bulunduğu söyleniyor. Makaleleri sadece “The Journal Of Nuclear Physics” adlı, kendilerine ait çevrimiçi dergide yayınlandı bu da onlara ve başarı olarak adlandırdıkları şeye olan güvensizliği arttırıyor.

Onlar ise buna aldırmıyor, ticari anlaşmalarını yaptıklarını, detay vermemelerinin nedenini ise patent süreci ile alakalı olduğunu söylüyorlar.
Kaynak: HABERTURK

5 thoughts on “Soğuk Füzyondan Ucuz Enerji

 1. atilla işbilir

  Bu iş olacak onlar yapacaklar mı bilemem ama ben bunu pratikte yaptım.

  Reply
 2. mehmet kutluk

  Amasyadan selam ve sevgiler.Türkiyede bu işi yapacak insanlar çoktur.Fakat Türkiyedeki bürokratik sistem bu insanların iş yapmalarına çok engeller çıkarıyorlar.1973 yılında maliye bakanlığı ününde bir müteşebbis çelik parçalarını havada uçurarak karada,denizde ve havada uçabilen otomobil yapmıştı.Dalga geçtiler.1974 yılından itibaren 200 AĞIR SANAYİİ projesi gerek masonlar gerek bürokrat ve siyasiler tarafından engellendi Bugün bindiğimiz ISUZU,MİTSUBİSHİ kamyonetleri taksileri,TSK TANKLARINI ,UÇAKLARINI köylünün Traktörünü biz yerli olarak üretecek ve 10.000 insana iş ve aş verecektik.Ama hep engel oldular.Bir farnsız,ingiliz,japon ve çinli çocuk dedelerinin 1000 yıl evvel yazdığı kitabı okuyor yazıyor bizde dedelerimizin mezar taşını okuyamıyoruz.ÖKÜZÜN trene baktığı gibi bakıyoruz.NEDEN cevabını bilenler yazsın lütfen 51 yaşındayım kandırılmaktan ve yalan söyleyen tarihten bıktım .
  http://www.kutluklardanismanlik.com

  Reply
 3. mehmet kutluk

  10.milyon insana iş verecek projelerimiz var, ve DÜNYAYA ihracat yapıcak insanlarda,müteşebbis,üretici mucit icadcı insanlarımız da çok.ÖRNEK suyla çalışan arabayı Türkiyede en az 10 insan şu anda yapabilmekte,ama devlet içindeki vatan hainleri suni gündemlerle bu işlere engel oluyorlar
  wwww.kutluklardanismanlik.com

  Reply
 4. hsync

  isteyen kendi enerjisini kendi üretsin türkiyede durum bu devletin umrunda değil türkiyenin enerjisi dağıtım ve üretim işini özele devretmesiyle bunu anlayamıyormusunuz ? ayrıca kendi aracınızıda yapıp binebilirsiniz kanunen bununda önü açık

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir