Steelife Ekolojik Ev

By | 17 Şubat 2013

Orhan güner
Geri dönüşümlü malzemeler kullanarak hafif çelik yapı üreten Steelife, enerji verimliliği esaslarına göre geliştirdiği Ekolojik Ev Projesi’nin ilk örneğini Pendik’teki showroomunda Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla görücüye çıkardı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Vefa Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Güner’in konuştuğu Steelife Ekolojik Ev Projesi’nin Tanıtım Toplantısı’nda Steelife Genel Müdürü Mimar Bülent Aydın da projeyle ilgili bilgi verdi.
Ekolojik Ev’in sağladığı izolasyon değerleri ile enerji kayıplarını minimum seviyeye indirdiğini belirten Bülent Aydın “Ekolojik Ev’in kendi enerjisini kendisi ürettiğini ve enerjiyi en verimli şekilde kullanarak enerji verimliliği esaslarını en üst düzeyde karşıladığını kaydetti. Aydın, “İstanbul Teknik Üniversitesi akademisyenleri ile yürütülen işbirliği ile gerçekleştirilen proje, üniversite sanayi işbirliğinin en iyi örneklerinden biri olarak dikkat çekiyor” dedi.

Düşük enerji tüketimi ve dolayısıyla düşük karbon salımı olan bir bina üretimi gerçekleştirmek hedefiyle yola çıktıklarını ve Steelife Ekolojik Ev’in bu konuda İstanbul için bir prototip oluşturduğunu bildiren Aydın, Ekolojik Ev’in düşük enerji ihtiyacının tamamını yenilenebilir kaynaklardan sağlayacak şekilde pasif ev kriterlerine uygun olarak tasarlandığını, konforlu ve sağlıklı yaşam koşulları sunduğunu kaydetti. Koçyiğit, “Enerjide dışa bağımlı ülkemizde, yükselen enerji fiyatları ve fosil enerji kaynaklarındaki azalmada göz önüne alındığında, bu tür binaların artması hem sağlığımız-çevremiz, hem de ülke ekonomimiz açısından çok önem taşımaktadır” dedi.

Ekolojik Ev

Karbon salımı minimum
Steelife Genel Müdürü Mimar Bülent Aydın, Ekolojik Ev’in doğalgaz ve herhangi bir başka enerjiye ihtiyaç duymadan kendi kendine yetebilen bir yapı olduğunu belirtti. Enerji verimlilik hesaplarının İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zerrin Yılmaz tarafından yapıldığını kaydeden Aydın, proje koordinatörlüğünün de İTÜ Mimarlık Fakültesi ve Technobee Academy Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Dikbaş’ın yürüttüğünü söyledi.

Güneş enerjisinden maksimum seviyede yararlanılan ve geri dönüşümlü malzemeden üretilen Ekolojik Ev’de karbon salımının minimum seviyede olduğunu belirten Bülent Aydın, binanın elektrik enerjisi ihtiyacının çatıya yerleştirilen 27 adet fotovoltaik panelle karşılandığını ifade etti. Tasarım aşamasında panel sisteminin binanın ihtiyacı olan yıllık 3.400 kWh elektrik enerjisi üretmek üzere planlandığını dile getiren Bülent Aydın, binanın işletmeye alındığı son bir yıl içinde toplam elektrik üretiminin 3.800 kWh olarak hedeflenenin üzerinde gerçekleştiğini vurguladı. 4 adet kullanılan termal panelle de hem sıcak su üretimi yapılıp hem de yerden ısıtmaya destek sağlandığını belirten Bülent Aydın, hava kaynaklı ısı pompası ile de ısıtma ve soğutmanın gerçekleştirildiğini vurguladı.

Yağmur suyu depolama sistemine sahip
Geri kazanım cihazı ile ortama sürekli taze havanın da sağlandığını ifade eden Aydın, evde yağmur suyu depolama sisteminin de olduğunu kaydetti. Gri su arıtma sistemi sayesinde lavabolardan toplanan gri suyun arıtıldığını ve bahçe sulamada kullanıldığını dile getiren Aydın, böylece yüzde 70’e varan su tasarrufu sağlandığını söyledi. Aydın, merkezi toz emme sistemi olan Ekolojik Ev’de tüm aydınlatmalarda minimum enerji tüketimi sağlayan LED aydınlatma armatürlerinin kullanıldığını ifade ederek, evdeki lavabo ve duştaki armatürlerin de tasarruflu armatürler olduğunu sözlerine ekledi.

Ekolojik Ev hafif çelik yapı sistemi ile inşa edildi
Ekolojik Ev’i inşa ederken kullandıkları hafif çelik yapı sisteminin öncelikle bir sanayi ürünü olması ve dolayısıyla kontrol edilebilir, hesaplanabilir, teknolojik altyapısı ile ekolojik bir ev için ideal bir başlangıç noktası olduğunu belirten Bülent Aydın, hafif çelik yapı sisteminin yüksek ses ve ısı izolasyonlarına sahip olduğunu kaydetti. Aydın, “Geri dönüşümlü malzemeden üretilen ve ekolojik olması ile öne çıkan hafif çelik yapı sistemi, sahip olduğu izolasyon değerleri ile klasik yapı sistemlerine göre çok daha az enerjiye ihtiyaç duyuyor” görüşünü kaydetti.

2 thoughts on “Steelife Ekolojik Ev

 1. Ciangir Kanatlıgil

  Sevgili Meslektaşım Bülent Aydın’ı kutlarım.Vefa Grubu çalışan ve Yönetim Birimlerini de tebrik ederim.Ülkemiz için Geliştirdikleri
  Ekolojik Villa Projesini uygulama süreci içinde bir vesile inceleme fırsatım olmuştu…Prefabrik sistemlerde öncü olabilecek,Ülkemiz ve Yurtdışında da ilgi çekeceğini ümit ediyorum.Sürdürülebilir bir süreç ve Alternatif Enerji kaynaklarının kullanılmış olması da sevindirici.Başarılar Dilerim.

  Reply
 2. EKSOM

  Buna benzer evler Almanyada 10-15 yıldır var! Bırakın kendi enerjisini kendileri üreten ev tiplerinden, tükettiği enerjiden daha fazlasını ürentenler var. Hemde prototip değil, seri üretim…Bilgiler: wwww.invendi.de . Yılda sadece 3.800 kWh elektrik üretimi 4 kişilik bir ailenin (hele çok sıcak ve çok soğuk olan bölgelerde!) enerji ihtiyacını asla karşılayamaz.

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir