Türkiye'nin En Büyük Jeotermali

By | 1 Temmuz 2011


Zorlu Enerji Grubu şirketlerinden Zorlu Doğal Elektrik, Denizli Kızıldere jeotermal sahasında kurmayı planladığı 60 MWe elektrik ve 50 MWt termal güce sahip jeotermal santralini hayata geçirmek için çalışmalara hız verdi. Zorlu Enerji Genel Müdürü Arif Özozan yaptığı açıklamada, santralde kullanılacak buhar türbini alımı için açtıkları ihaleyi, dünyanın önde gelen şirketleri Japon Sumitomo Corporation ve Fuji Electric işbirliğinin kazandığını söyledi ve “2013 yılında tamamlamayı hedeflediğimiz Türkiye’nin en büyük jeotermal santrali için önemli bir adım attık” dedi.

Zorlu Enerji’nin, 2008 yılında ADÜAŞ ihalesi ile devraldığı 15 MW güçteki Kızıldere jeotermal santralinin kapasite artırımında kullanacağı buhar türbini, 650 ton saat jeotermal buhar ile yıllık 470 milyon kWh elektrik kapasitesine sahip olacak. Fuji Electric tarafından Japonya’da üretilen buhar türbini, 2012 yılının Temmuz ayında teslim edilecek.

“Yeni yatırım ile bölgede seracılık ve termal turizm başta olmak üzere yeni iş alanlarının oluşmasına destek olacağız.”

Arif Özozan, Kızıldere jeotermal sahasında çalışmaları iki aşamada yürüttüklerini belirtti. Zorlu Enerji’nin ilk olarak, ADÜAŞ ihalesi ile devraldığı Kızıldere Santrali’nde rehabilitasyon çalışmaları gerçekleştirildiğini söyleyen Özozan yapılan çalışmaları şöyle özetledi:  “Kızıldere Santrali’ni devraldığımızda santralin mevcut şartları çok iyi değildi. Kullanım kapasitesi neredeyse yarı yarıya düşmüştü ve sahayı besleyen rezervuar doğru bir şekilde kullanılamıyordu. Biz, santrali devraldıktan sonra, ilk olarak rehabilitasyon çalışmaları gerçekleştirdik. 7 MW’a kadar düşen kapasiteyi kısa bir dönem sonra kurulu kapasitesi olan 15 MW’a çıkararak sürekliliğini sağladık.” Bu çalışmaların ardından Kızıldere jeotermal sahasının kapasitesini en verimli şekilde değerlendirmek amacıyla çalışmalara başladıklarına değinen Arif Özozan, yaklaşık bir sene süren sondaj çalışmaları ve araştırmalar sonucunda sahada 60 MW kapasiteli Türkiye’nin en büyük jeotermal santrali yatırımına karar verdiklerini belirtti.

Arif Özozan, yeni yatırım ile bölgede seracılık ve termal turizm başta olmak üzere yeni iş alanlarının oluşmasına destek olmak istediklerini dile getirdi ve “Uzun vadede hem yöresel istihdamı hem de doğal tarımı desteklemeye öncelik vereceğiz. Kızıldere sahası 243 derece sıcaklığı barındıran bir saha. Biz de Kızıldere’nin bu özelliğini bölgesel kalkınmaya fayda sağlayacak bir şekilde kullanacağız” dedi.

Kızıldere jeotermal sahası hakkında:
Kızıldere sahası, Menderes grabeni üzerinde Denizli il sınırları içerisinde, ilin  yaklaşık 40 km batısında bulunuyor. Saha, Türkiye’nin enerji üretim amaçlı keşfedilen ilk alanı olma özelliğine sahip. Kızıldere jeotermal sahasında ilk jeolojik ve jeofizik çalışmalar MTA tarafından 1965 yılında başlatıldı. 1968 yılında 540 metre derinlikteki ilk kuyu açılarak rezervuar sıcaklığı olan 198°C’ye ulaşıldı. 1968-1973 yılları arasında, 370 metre ile 1241 metre derinliklere ulaşan 16 kuyu daha açıldı. Yapılan kuyu testleri sonucunda, toplam 17 adet kuyudan 6’sının elektrik üretimine uygun olduğu anlaşıldı. 1974 yılında üretim amaçlı 500 kWe gücünde prototip bir türbin jeneratör grubu kuruldu ve üretime geçilerek 4 yıl boyunca çevre köylere ücretsiz elektrik sağladı. 1984 yılında EÜAŞ tarafından 17,4 MWe kapasiteli bir santral kurularak devreye alındı.
Kızıldere JES’in 30 yıllık işletme hakkı, 2008 yılında gerçekleştirilen ihale sonucunda Zorlu Doğal Elektrik Üretimi’ne devredildi.

2 thoughts on “Türkiye'nin En Büyük Jeotermali

  1. hüseyin colak

    herşey çok iyi amma dünyada jeotermal sadece karada yok bunun birde deniz dipinde olanı var denizde delmeye bile gerek yok kendilinden cıkan çok miktarda enerji kaynakları var özellikle hidrotermal baçalar bunlardan 400 derecelerde sıçak su var bunu biraz araştırılsa ve benim patent baş vurusu yaptığım konuda birazda siz kafa yorsanız bu ülke için iyi olur.uzatmaya gerek yok ……. yazıaçak çok sey var burası türkiye ide o kadar….

    Reply
  2. Nurettin AYDIN

    40-50 derece sıcaklıktaki jeotermallerden dahi elektrik üretilebilir. Artık 150-200 derecelerde kaynak olması zorunluluğu yok. yeni metod buhar türbini yerine özel tasarım rüzgar türbini kullanıyor. jeotermali sadece havayı ısıtıp bacaya yönlendirmek için kullanıyor. Bacada 15 m/sn hızına ulaşan rüzgardan elektrik üretiyor. Bu metod dışardaki havadan 5-10 derece sıcak her jeotermal kaynağı ekonomik şekilde elektriğe dönüştürüyor. Patentli ve TÜBİTAK teşvikli %100 Türk Malı bir metoddur. Bilginiz olsun, artık düşük sıcaklıktaki Jeotermalleriniz değersiz değil, hepsi elektrik demek. detay istiyorsanız 05053195090 bana ulaşın.

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir