Ülkemizde rüzgar türbinleri üretimi için büyük adım

By | 28 Temmuz 2011


Dünya’da çok az sayıda bulunan bir 250 kW’lık rüzgar türbininin üretim lisansını satın alarak türbinin üretim ve montajına Alman ortaklığı ile başlayacak olan Ayetek Wind, bunun orta ölçekli rüzgar enerjisine yatırım yapmak isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu açıkladı.

Hollanda doğumlu olan ve Türkiye’ye tersine göç eden Abdullah Özel ve Ekrem Karaçalı’nın kurduğu Ayetek, Wind Technik Nord ismindeki Alman şirketiyle yaptığı ortaklık ile piyasa değeri yaklaşık 1,5 milyon Avro olan ve dünyada çok az sayıda bulunan 250 kW rüzgar türbininin üretim lisansını satın alarak Konya’da üretimine başlayacaklarını açıkladı. AYE 250 ismini verdikleri türbinin bazı aksamlarını üretmek üzere tedarikçi arayışlarını başlattıklarını açıklayan yöneticilerin orta vadeli yatırım planları arasında 500 kW’lık türbin üretmek de var.

Ayetek Enerji olarak 2 yıldır bakım onarım sektöründe çalıştıklarını ifade eden Karaçalı, “Türkiye’de 500 kW altı yenilenebilir enerji üretimi yönetmeliğinin çıkması ile şirket olarak rafta beklettiğimiz projeyi yürürlüğe koyduk. Orta ölçekli rüzgar türbini üreticileri arasında dünyada kabul gören ilk 5 firmadan biri olan Wind Technik Nord firması ile ortaklık kurarak işe başladık. Türkiye’de ise bu alanda DNV tarafından sertifikalı olarak 20 yıldan fazla kendini dünyanın birçok yerinde kanıtlanış olan bir rüzgar türbininin üretimini yapmaya hazırlanan ilk şirket olduk. Bununla birlikte 10 yıldan fazla bakım ve onarım deneyimi olan bir teknik ekip oluşturduk” dedi.

Türkiye orta ölçekli rüzgar türbinlerinde en büyük pazar olacak

Yeni mevzuat değişiklikleri ile Türkiye’nin yakın gelecekte orta ölçekli ‘500 kW ve altındaki’ rüzgar türbinleri için en büyük pazarlardan biri olmasının beklendiğini söyleyen Karaçalı, türbinleri hem iç pazarda değerlendirmek hem de orta ölçekli rüzgar türbinleri için teşvikleri bulunan İngiltere, Kuzey İrlanda ve İtalya gibi Avrupa ülkelerine ihraç etmek istediklerini belirtti. Türkiye’den sonra İtalya’nın ilk etapta değerlendirdikleri ülke olduğunu ifade eden Karaçalı, “İtalya 200 kW rüzgar türbinleri için 30 avro-cent teşvik veriyor, bu da 20 yıl ekonomik ömrü olan türbinlerin 1-2 yıl gibi çok kısa sürede amorti olması demek. Türkiye’de yaklaşık 10 euro-cent mahsuplaşma geliri ile yatırımların amorti süresi 3-4 yıl gibi bir sürede olacaktır. Çok yeni ve yatırımcılar için çok cazip olan bu sektörün daha iyi anlaşılması ve tanıtılmasıyla çok büyük bir taleple karşı karşıya kalacağımızın ilk sinyallerini alıyoruz” dedi.

Yatırımcıların, 250 kW’lık bir türbin için yaklaşık 350 bin avroluk yatırım ile kendi enerjilerini üretebileceklerini söyleyen Abdullah Özel, “Türkiye’de 500 kW altında olan yatırımlarda lisans almak gibi maliyetler bulunmadığı için yatırımcılar bir makine alıyor gibi leasing anlaşması ile rüzgar türbinlerini kurabilirler ve kendi enerjilerini üretebilirler” dedi. Özel, 250 kW rüzgar türbinlerinin mevcut şebeke altyapısıyla kolaylıkla uygulanabilir olması, Türkiye’nin rüzgar enerjisi açısından çok cazip olması ve AYE 250 türbininin lisans başvurularından muaf tutulması göz önünde bulundurulduğunda bu girişimin ülkemiz için büyük bir fırsat olduğunu vurguladı.  Özel, sanayiciler ile görüşmelerini sürdürdüklerini ve info@ayetek.com adresinden sanayici ve yatırımcıların kendilerine ulaşabileceklerini bildirdi.

One thought on “Ülkemizde rüzgar türbinleri üretimi için büyük adım

  1. EKSOM

    İnsanların yaşadıkıları binlara 800 m den yakın ortamlara asla rüzgar türbinlerini kurmayın! Tarım ve bahçe alanlarınada kurmayın. Nedenini belki bilenler vardır…

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir