Yanardağdan Enerji Üretimi

By | 25 Nisan 2010

İzlanda’da patlayan yanardağ tüm tartışmalarla birlikte enerji konusunda da yeni bir yaklaşım getirdi.

Son yanardağ patlamasının ardından Avrupa’ya yayılan kül bulutlarının hava yolu şirketlerine neden olduğu zararları karşılar mı bilinmez ama lavlarda enerji elde edilebileceği tartışılıyor.

Karmaşık ismiyle Tv sunucularının telaffuz etmekte zorlandığı Eyjafjallajökull yanardağı hakkında yapılan tartışmalara İtalyan bilim insanlarından farklı bir öneri geldi.
Dünya Jeotermik Kongresinde sunulması planlanan fikre göre  yanardağlar yapay olarak tetiklenecek ve çıkan lavlar enerji üretmek amacıyla kullanılacak.
İtalya’nın ünlü Jeofizik ve Yanardağı Bilimi Enstitüsü kürsü başkanı Prof. Dr. Enzo Boschi’nin ortaya attığı görüş nükleer sanrtaller yerine yanardağlardan elde edilecek jeotermal santrallerin daha pratik olacağını savunuyor.
Bu yöndeki çalışmaların başlaması için bir öneride de bulunan Boschi, Napoli’deki uyuyan Marsili yanardağının uygun olacağını söyledi.

One thought on “Yanardağdan Enerji Üretimi

  1. Halil İbrahim İSLAMOĞLU

    Nükleer santrallerin kurulma maliyeti yaklaşık 10 milyar dolardır… bu büyük meblağın %80 i güvenlik amaçlıdır. yani olabilecek en küçük kazadan en büyük kazaya bütün riskler düşünülerek yapılan güvenlik çalışmalarına gidiyor… en kötü kaza durumlarında bile nükleer santrali kontrol altına alma durumu varken, sırf enerji üretmek için tetiklenen bir yanardağın kontrolünün nasıl yapılacağını merak ediyorum…

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir