Yeni Benzin Enjektörüyle Yüzde 30 Tasarruf

By | 2 Ağustos 2012


Otomotiv sektörünün önemli tedarikçilerinden olan Bosch, benzinli otomobilleri eski parlak günlerine döndürecek sistem geliştiriyor. Bosch benzinli otoda yüzde 30 tasarruf sağlayacak.

Dizel motoru 84 yıl önce geliştirdiği püskürtme teknolojisiyle kullanılabilir hale getiren Alman sanayi devi Bosch, benzinli otomobilleri eski günlerine döndürecek. Türk ve Alman mühendislerin geliştirdiği yeni benzin enjektörüyle benzinli otomobiller yüzde 30 daha az yakıt tüketecek. Bursa’da düzenlenen  toplantıda konuşan Bosch Türkiye CEO’su Steven Young,  benzinli araçlarda yakıt tüketimini yüzde 30 azaltacak enjeksiyon teknolojisini üreteceklerini söyledi.  Young “Bosch Bursa Otomotiv Grubu, benzinli enjektör sistemleri cirosunu 300 milyon Euro’ya taşımak istiyoruz. Benzinli sistemlerde çalışan sayımızı bin kişiye çıkarttık. Türkiye’de benzinli sistemler yatırımı konusunda 2013’e kadar 200 milyon Euro’dan fazla yatırım yapmış olacağız” dedi.

Dünya’nın Beşte Biri Bursa’dan
İçten yanmalı motorlar için Bosch’un geliştirdiği teknoloji sayesinde bir benzinli motorun 100 kilometrede 5.5 litre tüketir hale geleceğine işaret eden Young “Dizel motorlarda ise bu rakam 3.6 litreye kadar inecek. Yakıtta yüzde 30 tasarruf sağlayan sistemlerimiz 2013’te yollarda olacak. Bu projeye 200 milyon Euro ayırdık” diye konuştu. Bursa  fabrikasının Bosch Türkiye’nin ‘amiral gemisi’ olduğunu belirten Young, dünyadaki her 5 dizel araçtan birinin enjektörünün Bursa’da üretildiğini belirtti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir