Yenilenebilir Enerji Kanunu Çıkıyor

By | 7 Mart 2010

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız müjdeyi verdi: Yenilenebilir Enerji Kanunu kısa süre içinde çıkacak.

Yenilenebilir Enerji Kanunu (YEK) için koşan Bakan Yıldız, “Yenilenebilir Enerji Kanunu ve Enerji Verimliliği Kanunu ile birlikte tercihlerimizi ortaya koyduk. Sıra realize etmeye geldi.” şeklinde konuştu.

Yenilenen kanunla birlikte evleri dahi teşvik edeceklerini belirten Bakan, enerji üretiminde kendi teknolojisini kullanan veya  yerli üretime öncelik verenlere ilace 5 cent fiyat daha verileceğini belirtti.

Yeni düzenlemeyle her tüketicinin mini bir santral gibi çalışabileceğini de belirten Yıldız, tükettiğinden fazla enerji üretebilen işletme veya evler fazla enerjilerini devlete satabilecek.
Bakan Yıldız, çöpten enerji elde edilmesi konusunda yeni bir çalışma başlattıklarını da duyurdu ve Meclis’e gelmesi beklenen yeni kanun tasarısında Türkiye’deki bütün çöpleri ihitva edecek bir paket hazırladıklarını bildirdi.

YEK’le beraber bekleyen yasalar
Meclisten çıkması beklenen Yenilenebilir Enerj Kanunu’yla beraber enerji piyasasına ilişkin başka kanun tasarıları da hazırlanıyor. Bu kanunlardan biri Doğalgaz Piyasası Kanunu.

3 thoughts on “Yenilenebilir Enerji Kanunu Çıkıyor

  1. Kemal

    RENEX 2009’da ifade edilmiştir,
    Eski bir haberdir.

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir