Yerli Kömürle Elektrik Üretimi

By | 6 Mart 2013

ICCI2013
Sektörel Fuarcılık tarafından düzenlenecek ICCI 2013 – 19. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı öncesinde yapılan “Enerji Sohbetleri” toplantısında ülkemizdeki kömürün elektrik üretimi üzerindeki potansiyeli değerlendirildi.

Toplantıya Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Mustafa Aktaş ve EPDK Elektrik Dairesi Başkanı Ahmet Ocak ve Enerji Üretim Anonim Şirketi Genel Müdürü Halil Alış, ICCI Yürütme Kurulu Başkanı ve Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Selahattin Çimen ve Sektörel Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Bulak katıldı.
Hedef sıfır emisyonla üretim
Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) Genel Müdürü Mustafa Aktaş “Türkiye Elektrik Enerjisi Üretiminde Kömür Potansiyeli”, başlıklı konuşmasında Türkiye’nin 14,1 milyar ton kömür rezervi olduğunu, bu rezervin yüzde 90.7’lik bölümünün linyit kömürü geri kalan kısmının ise taşkömürü olduğunu söyledi. Kömürle çalışan elektrik üretim santrallerinde sıfır emisyona yakın teknolojilerin kullanılmasını sağlamaya çalıştıklarını belirterek şöyle konuştu:

3 santrale 3 buçuk milyar dolar yatırım
“2012 yılında ihalesi yapılarak faaliyete geçirilmesi düşünülen Adana, Bursa ve Manisa’da üç alanımız var. Bu alanlarda 537 milyon ton kömür rezervi bulunuyor. Santrallerin kapasitesi toplam bin 320 MW, yıllık toplam elektrik üretim kapasitesi 8,6 milyar kWh, toplam yatırım oranı ise 3 buçuk milyar Amerikan doları özel sektör yatırımı yapılacak. Bu yatırımın karşılığında 336 Milyon TL gelir tahmin ediyoruz.”

2023 hedefi 30 bin MW
“2013 yılında 482 milyon tonluk kömür rezervine sahip 4 santralde 2 bin 250 MW kapasiteli yıllık 14 milyar kWh’lik elektrik üretimi gerçekleştirecek Kütahya, Bingöl, Muğla ve Manisa’da toplam 9,2 milyar Amerikan doları tutarında santral kurulum çalışması planlıyoruz.” Aktaş ayrıca Türkiye’nin yerli kömürden elektrik üretim kapasitesinin bugün 8 bin 140 MW olduğunu 2023 yılındaki hedefin ise kapasiteyi 30 bin MW’a çıkarmak olduğunu sözlerine ekledi.

TAQA anlaşması parlamentoya gelecek
Enerji Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürü Halil Alış ise bir soru üzerine Birleşik Arap Emirlikleri Elektrik Şirketi TAQA ile yapılan hükümetler arası anlaşmanın 1 buçuk ay içerisinde parlamentoda görüşüleceğini söyledi. Afşin – Elbistan bölgesinde kurulması planlanan santralin işletmesi için yüzde 65 TAQA, yüzde 35 EÜAŞ ortaklığında bir şirket kurulacağını aktaran Halil Alış, 12 milyar dolarlık yatırımla kurulacak santralin hayata geçmesiyle birlikte 2023 yılında Türkiye’nin 6 milyar dolarlık doğalgaz ithalatının önüne geçeceğini belirtti.

Lisanssız üretim sınırı 1 MW olacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Elektrik Dairesi Başkanı Ahmet Ocak ise “Türkiye Elektrik Piyasasındaki Gelişmeler ve Değerlendirmeler” konulu sunumunda lisanssız elektrik üretim limitini 1 MW’a çıkarılacağını, bu düzenlemenin ise rüzgar ve güneş enerjisi yatırımlarına olumlu katkı yapacağını söyledi.

Türkiye’nin en büyük enerji ve çevre konferansını düzenleyen sektörünün lider kuruluşu Sektörel Fuarcılık, 24-25-26 Nisan 2013 tarihlerinde 19. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’nı (ICCI 2013) İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştiriyor.

One thought on “Yerli Kömürle Elektrik Üretimi

  1. EKSOM

    Kömürle SIFIR emisyonlu elektrik üretimi gerçekleştirebileceğiz demek %100 yaldandır ve palavradır!

    Ortalama yılda 300 gün güneşi olan Türkiye gibi bol güneşli ve sulu bir ülkede, kömürle elektrik üretmek: kuzey kutubda buzdolabı yada Afrikanın Sahara çölünde soba üretim yapacağız demeye gelir!

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir