Yılın Yeşil Beyinleri

By | 16 Haziran 2013

yeşil beyinler
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun, Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Yüksek Lisans Programı tarafından çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında farkındalığı artırmak ve geliştirmek üzere lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlediği “Yılın Yeşil Beyinleri” Uluslararası Proje Yarışmasına 21 farklı ülkeden 243 proje katıldı.

Liselere yönelik ICPC Yarışmasına Kenya, Mısır, Türkiye, Arabistan, Azerbaycan, Pakistan, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, İran, Ürdün, Makedonya ve Afganistan olmak üzere 13 farklı ülkeden 225 başvuru yapılırken, üniversitelere yönelik gerçekleştirilen IPC Yarışmasına ise Belçika, Kanada, Hollanda, Danimarka, Finlandiya, Mısır, Arap Emirlikleri ve Türkiye’den olmak üzere 13 farklı ülkeden 18 başvuru gerçekleşti.

FİNALE KALAN PROJELER, TEMMUZ’DA AÇIKLANIYOR

Temmuz’da finale kalan projelerin açıklanacağı “Yılın Yeşil Beyinleri” Uluslar arası Proje Yarışması’nın ödül sahipleri, finale kalan liseli ve üniversiteli takımların, sürdürülebilirlikle ilişki, özgünlük, yapılabilirlik, etkinlik, fizibilite analizi ve yazım/çizim kalitesi kriterleri aranan projelerini jüri önünde sunmalarının ardından belirlenecek.

Uluslararası Proje Yarışması’nda ilk üçe giren takımı oluşturan üniversite öğrencileri, bireysel olarak ödüllendirilecek. Birinci olan takımın üyeleri 1.000’er Euro, ikinci takımın üyeleri 750’şer Euro, üçüncü takımın üyeleri ise 500’er Euro ile ödüllendirilecek. Tüm finalistleri bir de KKTC gezisi bekliyor.

Uluslararası Kavram Proje Yarışması’nda ise birinci olan liseli takım 1.000 Euro, ikinci 750 Euro, üçüncü 500 Euro ve KKTC gezisi ile ödüllendirilecek.

GEÇEN YIL DA PEKÇOK PROJE KATILMIŞTI

Geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen ve 11 farklı ülkeden pek çok projenin katıldığı lise öğrencilerine yönelik Uluslararası Kavram Proje Yarışması’nda (ICPC) Sivas Fen Lisesi’nden Oğuzhan Onur Koç ve İsmigül Köroğlu’dan oluşan takım, “Ayçiçeği Tohum Kabuğunun Kâğıda Dönüşüm Serüveni” adlı projeleri ile birinci olmuştu. Ankara Kurtuluş Anadolu Lisesi’nden Burak Özen ve Hakan Çiçek, “Şehirdeki Güneş Işığı” adlı projeleri ile ikinci olurken Ümitköy Anadolu Lisesi’nden Bengisu Çağıltay ve Efe Sertel “Organik Atığın Gübreye Dönüşümü” adlı projeleri ile üçüncülük ödülüne layık görülmüştü.

Üniversite öğrencilerine yönelik Uluslararası Proje Yarışması’nda ise ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’ndan Harun Külek ve Emre Akyol “Taşınabilir Solar Enerjili Su Arıtma ve Isı Kontrol Ünitesi” adlı projeleri ile birinci olurken, yine ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’dan Ercan Karatay ve Görkem Sonlu “Akıllı Çevre Dostu Sokak Aydınlatma Sistemi” adlı projeleri ile ikinci, Akdeniz Üniversitesi’nden Adnan Habibipourzare ve Mahtab Dadarsefatmahboob “Antalya Bölgesi’nin Batısından Bağımsız Gezginler İçin Yarı Kendi Kendilerine Yetebilen Yerlerin Ağı” adlı projeleri ile üçüncülük ödülü almışlardı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir