Zorlu Enerji’nin Gökçedağ Rüzgar Santrali’ne Euromoney’den ödül

By | 15 Şubat 2010

Zorlu Enerji Grubu iştiraklerinden Rotor Elektrik Üretim A.Ş’nin Gökçedağ Rüzgar Santrali’nin finansmanı için Uluslararası Finans Kurumu, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, Denizbank ve HSBC ile imzaladığı 130 milyon Avro’luk kredi anlaşması, Avrupa’da “2009 Yılının En İyi RES Finansmanı Ödülü”nü aldı.

Euromoney’nin Project Finance Dergisi tarafından 11 yıldır dağıtılan “Project Finance Ödülleri”nde endüstriyel projelerin finansmanı; yenilikçilik, en iyi uygulama, çözüm kabiliyeti, yinelenebilirlik, kullandırma süresi gibi kriterler çerçevesinde değerlendiriliyor. Bu yılki değerlendirmelerde geçen yılın borçlanma iklimi de göz önüne alındı.

(Soldan sağa): Sinan Ak-Zorlu Enerji Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Murat Sungur Bursa –Zorlu Enerji Grubu Başkanı; Yağmur Özdemir-Zorlu Enerji Proje Finansman Müdürü

Londra’da 11 Şubat 2010 tarihinde gerçekleştirilen ödül törenine katılan Zorlu Enerji Grubu Başkanı Murat Sungur Bursa yaptığı konuşmasında, “Yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmanın dünyada ve Türkiye’de enerji arz güvenliğinin sağlanmasında öncelik taşıdığını” söyledi. Murat Sungur Bursa , Zorlu Enerji Grubu olarak önümüzdeki dönem yatırımlarında Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarını en verimli şekilde kullanmayı hedeflediklerini belirtti. Bursa, 135 MW kurulu güce sahip, 54 türbinden oluşan Gökçedağ Rüzgar Santrali’nin 2010 yılının ilk yarısında tam kapasite ile üretime geçeceğini ifade etti ve santralin Türkiye enerji sektörü için önemli bir atılım olduğunu vurguladı.

Kredi anlaşmasına imza atan Uluslararası Finans Kurumu, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, Denizbank ve HSBC yetkililerinin de katıldığı ödül töreninde açıklama yapan DenizBank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, “Zorlu Enerji’nin Gökçedağ RES yatırımına verdiğimiz desteğin uluslararası saygınlıktaki Project Finance dergisinin verdiği ödüle layık görülmesi, duyduğumuz kıvancı daha da artırdı.” dedi. DenizBank’ın çevre dostu projeleri desteklemeye özel bir önem verdiğini vurgulayan Hakan Ateş sözlerine şöyle devam etti: “Bilgi birikimimiz ve kaynaklarımızı kullanarak bu alanda yatırımcıları desteklemeye sonuna kadar devam edeceğiz.”

Gökçedağ’ın ilk 31 türbini üretime geçti
Zorlu Enerji, toplam 54 türbinden oluşan Gökçedağ RES’in ilk 31 türbini ile üretilen 77,5 MW elektriği ulusal şebekeye aktarmaya başladı.

Toplam yatırım bedeli 210 milyon Avro olan Gökçedağ Santrali’nden yılda 500 milyon kwh elektrik üretimi planlanıyor. Bölgede mevcut 50 ve 60 MW’lık diğer lisanslar ile Grubun toplam RES kapasitesi 245 MW’a ulaşacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir