Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
 
 

Zorlu Enerji, ADÜAŞ Elektrik Özelleştirme ihalesini kazandı

ADÜAŞ (Ankara Doğalgaz Üretim A.Ş.) tarafından 5 Mart 2008'de gerçekleştirilen HES, jeotermal ve doğal gaz santralleri ihalesini 510 milyon $  ihale bedeli ile  Zorlu Enerji kazandı.
                      Zorlu - Adüaş

Zorlu geçen bir ihale sürecinin ardından, Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş., ADÜAŞ'in, toplam 140 MW kurulu güce sahip 7 hidroelektrik, 1 jeotermal  ve 1 doğal gaz santrallerinin özelleştirilmesine  yönelik ihalesini 510 milyon$'lık teklifi ile kazandı.

Zorlu Enerji ihale ile Van'da bulunan doğal gaz santralinin mülkiyetini alırken, Tokat, Eskişehir, Kars, Rize, Erzurum, Erzincan ve Tunceli'de bulunan hidroelektrik santralleri ile Denizli'de faaliyet gösteren Türkiye'nin en büyük kapasiteli jeotermal santralinin 30 yıllık işletme hakkına sahip oldu.

Zorlu Enerji Grubu Başkanı Murat Sungur Bursa, ihale sonrası yaptığı açıklamada " 2012 yılına kadar kurulu gücümüzü 3500-4000 MW'a çıkarmayı hedefliyoruz" dedi. Zorlu Enerji'nin önümüzdeki dönemde yenilenebilir enerji santrallerine önem vereceğini belirten Bursa, bu alanda yapılacak özelleştirme ihalelerini yakından takip edeceklerini belirtti.

Santrallerin Haziran-Temmuz 2008 döneminde devredilmesi bekleniyor.

 

Santraller hakkında bilgi:

 • HES'ler
 1. Ataköy/Tokat 5,5 MW
 2. Beyköy/Eskişehir 16,8 MW
 3. Çıldır/Kars 15,4 MW
 4. İkizdere/Rize 18,6 MW
 5. Kuzgun/Erzurum 22,7 MW
 6. Tercan/Erzincan 15 MW
 7. Mercan/Tunceli 19 MW
 • Jeotermal
 1. Denizli 15 MW,
 • Doğal gaz
 1. Engil/Van 15 MW


   Şirketi Anlatan Sunuyu İndirin


Özeleştirme İhalisin Duyurusu Aşağıdadır.
T.C.
BAŞBAKANLIK
ÖZELLEŞTİRME İDARESİ BAŞKANLIĞI
 
Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.'ye ait Tercan, Kuzgun, Mercan, İkizdere, Çıldır, Beyköy ve Ataköy Hidroelektrik Santralleri ile Denizli Jeotermal Santrali "işletme hakkı verilmesi" yöntemi ile Engil Gaz Türbünleri Santrali ise  "satış" yöntemi ile özelleştirme ihalesi nihai pazarlık görüşmesi tamamlandı. 05.03.2008 tarihinde yapılan nihai pazarlık görüşmesinde Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. 510 Milyon ABD Doları ile en yüksek teklifi vermiştir.    HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi