Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
 
 

 VİDEOLAR
 TÜRKIYE BİYOYAKIT RAPORU
 BİYOETANOL ÜRETİMİ
 BİYOETANOL ANA SAYFA

 

Biyoetanol, bitki kökenli kaynakların fermente edilmesi ve damıtılmasıyla elde ediliyor. Örneğin, Biyoetanol Avrupa'da buğdaydan veya pancardan, Brezilya'da şeker kamışından, ABD'de mısırdan elde edilebiliyor. Biyoetanol, daha sonra, farklı oranlarda benzine karıştırılıyor : örneğin, E5 için %5, E10 için %10, E85 için %85 oranları gibi.

Şeker fabrikaları biyobenzin üretecek

 

BİYOETANOL
Fosil yakıtların giderek azaldığı dünyamızda petrole eşdeğer enerji türleri bulmak için yapılan çalışmalar hız hesmiyor. Bunlardan biri de biyoetanol.
Yenilenebilir bir enerji kaynağı olması, karbondioksit salınımını büyük ölçülerde azaltması, uygun şatlar sağlandığında doğada sonsuza dek üretilebilmesi ve enerji değerinin istenilen verimlilikte olması etanolü iyi bir alternatif yapıyor.
Günümüzde özellikle otomobillerde iyi bir aykıt alternatifi olarak kullanılmaya başlanan biyoetanol aslında 1925'lerden beri biliniyor. Henry Fort'un Model T olarak piyasaya sürdüğü etanollü modeli petrolün hakim olduğu o yıllarda istenilen rağbeti görmeyi başaramadı. Fakat günümüzde otomobillerede biyolojik yöntemlerle üretilen ethanol kullanımı giderek artıyor.
Biyoetanol araçlarda iki şekilde kullanılmaktadır.
Birincil olaral %7-10 civarında ethanol benzinle karıştırıması sonrasında üretilen yakıtlar CO2 salımında benzine göre %8'lere varan azalmalar sağlamaktadır. Bu araçların performans değerlerinde belirgin bir değişme yaşanmamaktadır. Günümüzde üretilen bütün araçlar bu türden %10'luk etanol karışımı benzinle(E10) çalışabilmekte, motora herhangi bir ilave yapılmasına gerek kalmamaktadır.
İkinci kullanım şekli ise etanolün yüzdece fazla olduğu yöntemdir. Buna göre %85 - 90 etil alkolle benzin karıştırılarak oluşturulan yakıtlarda CO2 salınımı %75'lere kadar azalmaktadır. Ayrıca bu yakıtları kullanan araçların motorlarının modifiye edilmesi gerekmektedir. E85 olarak adlandırılan bu yakıt benzine göre
Etanol günlük kullanımda Etil Alkol olarak adlandırılır.
Kimyasal formülü
C2H5OH 'dir.
daha yüksek performans sergilemektedir. E85'lerin en büyük dez avantajı biyoetanolün %99 oranında saflaştırılmış olması gerekliliğidir.
Bugün yut dışında bir çok ülkede E10 ismi verilen düşük etanol karışımlı benzinler kullanılmaktadır. Bununla beraber yeni yeni E85 için üretilmiş otomobilleri de yollarda görmek mümkün olmaktadır. Yeni bir motor yapısına sahip olmaları bu araçların sayısının artmasının şimdilik zor olduğu göstermektedir.
Yanda Saab firması tarafından üretilen ve benzinli aynı modeline oranla testlede daha yüksek dereceler yapan Saab 9-5 BioPower modelini görmektesiniz.
Saab'ın Biyoetanol Otomobili
Biyoetanolün sadece benzinli motorlarda kullanılmamaktadır. Dizel motorlarda da %15 derişimle motorda değişim yapılmadan kullanılabilmektedir. (% 15 hidrat etanol, % 84.5 diesel yakıtı ve % 0.5 katkı maddesi) Biyoetanol ve dizel yakıtın beraber kullanıldığı bu türe Diesohol denir.
Yüksek oranlarda ethanol kullanılan dizel karışımlar teknik bazı problemlerden ötürü oldukca zor bir yöntemdir.
Biyoethanolün kimyasal Özellikleri
Formülü:                C2H5OH
Moleküler ağırlık:   46.1
Karbon (wt):          % 52.1
Hidrojen (wt):        % 13.1
Oksijen (wt):         % 34.7
C/H oranı:               4
Biyoethanolün Fiziksel Özellikleri
Özgül Ağırlık:                   0.79 kg/dm3
Buhar Basıncı (38°C):   50 mmHg
Kaynama Sıcaklığı:        78.5°C
Dielektirik katsayısı:       24.3
Oksijen (wt):                    sonsuz
Suda çözünme:               4
Biyoethanol üretilebilen maddeler
Şeker pancarı
Şeker kamışı
Buğday
Mısır
Patates
Nişasta ...... HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi