Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 

Çin'de ekolojik kent kuruluyor

 

Her şey yenilenebilir enerjilere bağlı olacak. Geri dönüşüm süreci optimize edilecek. Tarımsal sulama yağmur sularıyla yapılacak, ev atıkları yakıt olarak kullanılacak.

07.04.2007


Çin’de tamamen ekolojik kent inşa ediliyor. Her şey öngörüldüğü gibi giderse ‘eko-kent’, Yangze nehrinin ağzındaki Çonming Adası’nda 2009’da boy göstermeye başlayacak. Dongtan, dünyanın en kirli 30 şehrinden 20’sine sahip Çin’in ilk ‘yeşil kenti’ olacak.

Şehirde kural basit; her şey yenilenebilir enerjilere bağlı olacak. Bu amaçla şimdiden kurulan üç türbin, Dongtan’ın rüzgarlarını keyfince kullanıyor. Dongtan’da geri dönüşüm süreci “optimize” edilecek. Tarımsal sulama yağmur sularıyla yapılacak, ev atıkları yakıt olarak kullanılacak.

Şehir ahalisi, yerel çiftliklerde yetiştirilecek biyolojik ürünleri tüketecek. En fazla 8 katlı olacak evlerin çatıları çimle kaplanacak. Bu da en iyi ısı yalıtımını sağlayacak ve enerji tüketimi yüzde 70 azalacak.

Şehrin ancak yüzde 40’ına inşaat yapılacak. Kalan alanlar tarıma ve doğal kuş cennetlerine ayrılacak.

ARAÇLARDA BENZİN VE MAZOT KULLANILMAYACAK
Vahşi hayvanlar için geçiş yolları olacağını belirten yetkililer, şehirde motorlu taşıt kullanılmamasının özendirileceğini, insanların yürümeye ya da bisiklete binmeye teşvik edileceğini anlatıyor. Şehirde araçlarda benzin ya da mazot kullanılmayacak. Billur gibi sulara sahip yat limanı, bugünkü balıkçı barınağının yerini alacak.

Proje için Şanghay yöneticileriyle işbirliği yapan İngiliz şirketi, Dongtan şehrinin planlarını hazırlıyor. Buna göre, başlangıç için 1,3 milyar dolarlık bütçe hazırlandı. Bütçe, çalışmalar ilerledikçe devasa boyutlara ulaşabilecek.

25 yıla kadar yarım milyon insan, anakaraya bugün feribotla bağlanan bu kuş cenneti adadan ev satın alabilecek.

Bu yeşil rüyaya itiraz eden bazı uzmanlar ise, kentin kurulacağı Çonming Adası’nın zaten doğal ekolojik bir ada olduğunu ve insanların müdahalesine, kalkınma projelerine ihtiyacı olmadığını söylüyor.

  HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi